Nowy Opel Movano

Nowy Opel Movano

Opel Movano to samochód osobowo-dostawczy klasy wyższej produkowany od 1998 roku. Aktualnie produkowana jest trzecia generacja tego modelu. Opel nawiązał współpracę z francuskim Renault w połowie lat 90 i na tej podstawie powstał model Reanult Trafic, Opel Arena i w roku 1998 większy Opel Movano.

Nowy Opel Movano został zaprezentowany po raz pierwszy w 2021 roku. Połączenie koncernów PSA z FCA w Stellantis w obecnym roku przyśpieszyło tylko działania w kierunku zakończenia już ponad 25-letniej współpracy Opla z Renault w temacie wspólnych projektów samochodów dostawczych. Dostawy pierwszych egzemplarz Opla Movano trzeciej generacji do klientów wyznaczono na początek 2022 roku. Po zakończeniu produkcji piątej generacji Astry, Movano będzie produkowane razem z bliźniaczym Fiatem Ducato, Citroenem Jumperem i Peugeotem Boxerem w polskich zakładach Stellantis w Gliwicach.

wnetrze opel movano

Opel Movano bazuje na Fiacie Ducato sprzed ponad 15 lat. Przykładowo deska pochodzi z projektu z 2006 roku. Mimo "starej" konstrukcji ten pojazd ma podstawy by być na topie jeszcze co najmniej dekadę. Po raz pierwszy w historii Opel Movano będzie dostępny w wersji elektrycznej (o mocy 122 KM). W zależności od wersji będzie miał zasięg do 120 km (przy baterii 37 kWh) lub ok. 230 km (w wypadku akumulatora 70 kWh). Baterie zainstalowane pod podłogą nie ograniczą możliwości transportowych. Silniki standardowe to diesle o pojemności 2,2l z mocą 120-165 KM.

Nowy Movano C oferowany będzie z dopuszczalną masą całkowitą od 2,8 do 4,0 ton. Klienci będą mogli wybrać podwozia do zabudowy z jedną lub podwójną kabiną do zabudowy, ale także platformę do zabudowy czy furgony L1H1-L4H3. Przestrzeń ładunkowa wynosi od 8 do 17 m3, a tylne drzwi otwierają się pod kątem 180 stopni lecz dla lepszego dostępu do przestrzeni ładunkowej można zwiększyć kąt do 270 stopni. W standardowej kabinie znajduje się pojedynczy rząd trzech siedzeń, natomiast w drugim rzędzie opcjonalnej kabiny załogowej są miejsca dla czterech dodatkowych pasażerów. Z myślą o specjalnych potrzebach klientów, samochody dostawcze Movano przygotowano również w wariancie podwozia do zabudowy z kabiną standardową lub załogową, a także jako platformę do zabudowy z kabiną z jednym rzędem trzech foteli