nowe samochody ciężarowe

Nowe modele samochodów ciężarowych 2022

Każdego dnia samochody ciężarowe w Polsce, a także w całej Europie pokonują setki tysięcy, a nawet miliony kilometrów podróżując z przeróżnymi ładunkami i tym stanowiąc bardzo ważną część łańcuchów dostaw. Rynek samochodów ciężarowych jest jednak dość specyficzny. Czy w 2022 roku pojawiły się na nim jakieś nowe modele samochodów ciężarowych?

Specyfika rynku samochodów ciężarowych

Rynek samochodów ciężarowych jest tym, który generuje zdecydowanie najmniejsze zainteresowanie spośród trzech największych, czyli rynku aut osobowych, dostawczych oraz ciężarowych. Jest to między innymi efekt tego, że w przeciwieństwie do samochodów osobowych oraz dostawczych na tak zwane ciężarówki nie decydują się osoby prywatne, gdyż te pojazdy są kupowane przez firmy transportowe z racji na to, że są przeznaczone do transportu ładunków o sporej masie lub objętości.

Z tego też powodu premier na rynku samochodów ciężarowych jest niewiele, a jeśli się pojawiają, to generują znacznie mniejsze zainteresowanie, gdyż są one przedmiotem zainteresowania głównie firm transportowych, które je wykorzystują oraz ewentualnie pasjonatów tego typu pojazdów.

Na to, że premier na rynku samochodów ciężarowych jest znacznie mniej ,wpływ ma również to, że tego typu pojazdów jest po prostu dużo mniej. W Europie ich oferowaniem zajmuje się siedem największych firm, które dominują rynek i oferują najbardziej znane, a także najchętniej kupowane pojazdy ciężarowe. Inne przedsiębiorstwa rzadko kiedy są w stanie przebić się przez ten mur.

Jakie pojazdy obecnie znajdują się na rynku samochodów ciężarowych?

Na tej liście skupimy się przede wszystkim na dużych samochodach ciężarowych, które są przeznaczone do transportu długodystansowego. Jak już wcześniej wspominaliśmy, w Europie znajduje się siedmiu głównych producentów samochodów ciężarowych. Są to kolejno DAF, MAN, Mercedes-Benz, Scania, Volvo, Iveco oraz Renault. Wszystkie te firmy mają zazwyczaj około 98% udziału w europejskim rynku.

Holenderski DAF oferuje swój sprawdzony i posiadający już naprawdę mocną markę model DAF XF. W przypadku MANa rolę flagowca pełni model MAN TGX, czyli zdobywca tytułu International Truck of the Year 2021. Dla Mercedesa od lat główny pojazd to model Actros. W Volvo pierwsze skrzypce gra z kolei Volvo FH16. W Scanii topowa jest seria S. Iveco próbuje rywalizować z pozostałymi za pomocą Iveco S-Way, a Renault oferuje model Renault Trucks T.

Jakie są obecne trendy na rynku samochodów ciężarowych

Podobnie jak w wypadku samochodów osobowych oraz dostawczych, również w wypadku aut ciężarowych producenci skupiają się na alternatywnych źródłach napędu w postaci prądu oraz wodoru. Właśnie tego można spodziewać się w najbliższych latach, gdyż producentom mocno zależy na tym, by rozwinąć swoją gamę elektrycznych pojazdów.

Jak wiadomo, w przypadku samochodów ciężarowych zadanie jest jeszcze trudniejsze niż w samochodach osobowych. Topowe ciężarówki muszą być bowiem przystosowane do pokonywania tras na dystansach nawet kilkuset i więcej kilometrów, a co za tym idzie, w wersji elektrycznej musiałyby posiadać bardzo pojemne akumulatory lub niesamowicie wydajne silniki, co byłoby dość trudne, biorąc pod uwagę, że mają one na celu rozpędzenie zestawu ważącego nawet kilkadziesiąt ton.

Premiery samochodów ciężarowych w 2022 roku

Jedna z ważniejszych premier w tym roku dotyczy elektrycznych samochodów ciężarowych. Te znane już były rok wcześniej, lecz dopiero teraz, czyli w 2022 roku Volvo otworzyło systemy składania zamówień na te ciężarówki i Volvo zaczyna w ten sposób podpisywać wiążące zamówienia na ich dostawy. Dla Volvo jest to niesamowicie ważna gałąź działalności, gdyż w 2021 roku marka ta posiadała aż 42% udziałów w rynku dużych elektrycznych aut ciężarowych w Europie.

Elektryka zaprezentować ma również firma Mitsubishi Fuso. Planuje ona pokazanie najnowszej odsłony swojego modelu FUSO eCanter, czyli lekkiego samochodu ciężarowego z napędem elektrycznym. Europejska premiera zaplanowana jest na targi IAA Transportation, które odbędą się w Hanowerze.