Jakie używane samochody dostawcze najlepiej sprzedają się w Polsce?
Z racji na wysokie ceny, które osiągają nowe auta, zdecydowanie lepiej sprzedają się używane dostawcze samochody. Decyduje się na nie całkiem sporo firm, które nie posiadają budżetu wystarczającego na to, by dodać do swojej floty firmowej nowy samochód. Dodatkowo obecnie auta używane cieszą się nieco większą popularnością z racji sytuacji na rynku nowych pojazdów. Które używane dostawczaki sprzedają się jednak najlepiej?
Używane auto dostawcze czy warto?
Wiele firm zastanawia się nad tym, czy warto kupić używane auto dostawcze. Z pewnością może to być naprawdę niezła inwestycja. Wpływ na to ma wiele czynników, a jako główny wymienia się oczywiście cenę. Ta jest znacznie niższa niż w wypadku samochodów nowych, gdyż dostawczaki każdego miesiąca pokonują naprawdę sporo kilometrów, a co za tym idzie, szczególnie na początku eksploatacji ich wartość spada dosyć szybko.
Zakup używanego dostawczego samochodu może być niezwykle opłacalny również z innego powodu. Jak wiadomo, obecnie branża motoryzacyjna znajduje się w sporym kryzysie, który sprawia, że dostępność nowych samochodów jest niezwykle mała i nierzadko czas oczekiwania wynosi miesiące, a nawet ponad rok. Wiele firm po prostu tyle czasu nie ma. Zakup używanego dostawczaka to z kolei gwarancja tego, że taki samochód otrzymamy od ręki.
Wbrew pozorom na zakup używanego auta zdecydować się mogą również firmy, które poszukują tego typu pojazdu w zabudowie specjalistycznej, która jest wykonywana przez specjalizującą się w tej firmie. Takie auta dostawcze na rynku wtórnym mogą być dostępne w dość okazyjnych cenach, gdyż ich specyfika sprawia, że sprzedanie ich może być problematyczne. Dlatego na rynku wtórnym można naprawdę sporo zaoszczędzić, decydując się na kupienie na nim używanego auta dostawczego.
O czym pamiętać przeglądając używane dostawcze pojazdy?
Stawiając na używane samochody dostawcze, trzeba jednak pamiętać o kilku rzeczach. Przede wszystkim o tym, że auto, które jest w warsztacie, nie może na siebie zarabiać, więc kwestią absolutnie kluczową jest dobre sprawdzenie samochodu przed jego zakupem. W tym celu warto wybrać się między innymi do warsztatu, który oceni stan auta, które chcemy zakupić.
Podstawowa rzecz, której musimy poszukać przy oględzinach dostawczaka to rdza. Nie można bowiem zapominać, że auta dostawcze mają dość specyficzną konstrukcję i karoseria jest w nich znacznie większa tak samo jak udział metalu szczególnie w przestrzeni ładunkowej. Dlatego korozja może być niezwykle uciążliwa, a także bardzo kosztowna w usunięciu czego można przecież w dosyć prosty sposób uniknąć.
Oczywiście nie można również zapomnieć o sprawdzeniu najbardziej podstawowych rzeczy takich jak na przykład zgodność numeru VIN z tym w dokumentach, tego czy auto posiada komplet dokumentów i papieru, a także czy nie jest ono przedmiotem na przykład zastawu bankowego. W ten sposób można oszczędzić sobie całe mnóstwo problemów.
Które używane dostawcze auta są najpopularniejsze w Polsce?
W gruncie rzeczy najbardziej popularne auta dostawcze nie różnią się wiele od tego, jakie modele dobrze sprzedają się i sprzedawały się w salonach w ostatnich latach. Na pewno bardzo popularny na rynku wtórnym jest Fiat Ducato. Jest to zdecydowanie najchętniej wybierana konstrukcja z bliźniaczej rodziny modeli opracowanej przez Włochów wraz z Peugeotem i Citroenem w czasach przed połączeniem koncernów FCA i PSA.
Bardzo dużym wzięciem cieszą się również egzemplarze modelu Renault Master, czyli jednego z najlepiej sprzedających się modeli ostatnich lat, który wręcz zdominował rynek w roku 2021 i zostawił wszystkich swoich rywali daleko z tyłu. Na rynku wtórnym spotkamy także wiele dostawczaków z segmentu D.
W segmencie D popularne są takie auta jak na przykład Renault Trafic i Opel Vivaro z czasów, gdy ten samochód był opracowywany przez Opla z Renault, a nie gdy stał się jednym z wielu dostawczaków z rodziny koncernu PSA, a aktualnie Stellantis. Od lat dobrze sprzedaje się również Ford Transit, czyli absolutnie historyczny dostawczak, który w XXI wieku urósł do rozmiarów pełnowymiarowego samochodu dostawczego.