nissan townstar

Jakie są wymiary, silniki i rodzaje zabudów Nissan Townstar

 

Historia marki Nissan

Zanim w pełni skupimy się na bohaterze dzisiejszego tekstu, czyli na Nissanie Townstar, konieczne jest spojrzenie na to, czym właściwie zasłynęła marka Nissan i nie tylko. Poruszymy jej początki, jej rozwój, a także to, jak wygląda ona obecnie. Czy wiedzieliście, że japońską markę można obecnie z powodzeniem nazwać trendsetterem świata motoryzacji? Jeżeli nie, z tego akapitu będziecie w stanie dowiedzieć się, dlaczego tak właściwie jest, a także jakie modele są tymi najważniejszymi w obecnej gamie marki z Kraju Kwitnącej Wiśni.

Choć sama marka Nissan została oficjalnie założona w 1933 roku, jej początki sięgają ponad 20 lat wstecz. W tym właśnie roku bowiem została założona firma o nazwie Kwiashinsha. Jej twórca, czyli Masujiro Hashimoto, podczas swojej podróży do Stanów Zjednoczonych bardzo mocno zainspirował się amerykańską myślą technologiczną w kontekście motoryzacji, a zebrane doświadczenia chciał przenieść na rodzimy grunt. Ostatecznie stworzył swój pierwszy samochód, który nazwał DAT. Nazwa wzięła się od nazwisk jego współpracowników, którzy mocno przyczynili się do ukończenia projektu (Den, Aoyama, Takeuchi). Geneza nazwy jest również jeszcze jedna – chodzi o słowo datto, które w języku japońskim oznacza uciekającego zająca. Następnie DAT przeistoczył się w prototyp o nazwie Datson, który ostatecznie stał się zalążkiem marki Datsun – producenta z pewnością bardzo dobrze znanego wszystkim fanom japońskiej motoryzacji. Jakie było pierwotne logo Datsuna? Oczywiście był to... uciekający zając. Taka symbolika pozwoliła marce na zdobycie pierwszego rozgłosu. Jeżeli zaś chodzi o Datsuna, do jego tematu w tym tekście jeszcze pozwolimy sobie wrócić w jego późniejszej części.

W 1933 roku powołana została do życia marka Nissan, która działała równolegle z Datsunem. Nissanowi szło jednak trochę gorzej, a po II Wojnie Światowej znalazł się on na skraju upadłości. Pomogło jednak nawiązanie współpracy z brytyjskim Austin, dla którego Nissan tworzył na rynku japońskim samochody na licencji. Sprawiło to, że Nissan Motor Company dość mocno się odbiło, a jego popularność zaczęła naprawdę mocno wzrastać. W pewnym momencie stał się on drugim najpopularniejszym producentem samochodów w całej Japonii.

Ostatecznie marka Nissan zaczęła się stawać bardziej rozpoznawalna niż sam Datsun. Sprawiło to ostatecznie, iż w 1983 roku marka została wycofana ze sprzedaży, a wszystkie samochody i linie modelowe przeszły pod dyspozycję Nissana. W 2012 roku Datsun został co prawda wskrzeszony, lecz zdecydowanie nie w stylu, w jakim chcieliby tego fani klasycznej japońskiej motoryzacji. Obecnie bowiem Datsun produkuje pojazdy budżetowe na rynki rozwijające się. Nie jest to najprzyjemniejszy sposób na kontynuowanie życia legendy – trzeba to otwarcie przyznać.

Obecnie Nissan jest zaś jednym z największych producentów aut na świecie, a takie modele, jak Juke czy Qashqai naprawdę walnie przyczyniły się do rozpoczęcia mody na crossovery i SUV-y, która trwa aż do dziś. To właśnie dlatego o Nissanie mówi się często jako o marce, która w obecnym świecie motoryzacyjnym wyznacza trendy, za którymi podążają potem inni producenci.

Historia Nissana Townstar

Nissan to również samochody dostawcze, a najnowszym dzieckiem tej gamy modelowej jest Nissan Townstar. Jego historia, mimo że zadebiutował on ledwie rok temu, jest jednak naprawdę burzliwa. Wszystko zaczęło się w 2019 roku, kiedy Nissan pokazał światu model NV250. Ten kombiwan jednak już na starcie był konstrukcją naprawdę przestarzałą – bazował on na technologiach z niemal 10-letniego Renault Kangoo. To właśnie dlatego ten swoisty niewypał wyrzucono bardzo szybko do kosza, a razem z debiutem nowego Kangoo oraz Mercedesa Citana, zadebiutował Nissan Townstar. Wszystkie te trzy wspomniane samochody są względem siebie bliźniacze, o czym zdecydowanie warto jest pamiętać.

Produkcja modelu w Europie stała pod sporym znakiem zapytania, jako że Nissan w wyniku postępującej pandemii koronawirusa zamknął na Starym Kontynencie wiele swoich fabryk na stałe. Obecnie jednak Townstar produkowany jest w Maubeuge we Francji – dokładnie w tym samym miejscu, co Renault Kangoo. Pozwoliło to ograniczyć koszty, a z uwagi na to, że Nissan i Renault do spółki z Mitsubishi tworzą jeden wspólny koncern, z takim ruchem nie było żadnego problemu.

nissan townstar

Townstar jest skupiony wyłącznie na rynku europejskim i właśnie pod jego potrzeby został on stworzony. Równocześnie Townstar posiada również model elektryczny, który w gamie modelowej Nissana zastępuje samochód o nazwie e-NV200.

Dane techniczne, rodzaje zabudów i wymiary Nissana Townstar

Nissan Townstar jest kombiwanem segmentu C, a to najczęściej oznacza jedno – nie ma tutaj mowy o jakimkolwiek luzie w kontekście dobierania i modyfikowania wymiarów samochodu. Kombiwany są spójnymi konstrukcjami, które tak samo, jak samochody osobowe, posiadają dość jednolitą konstrukcję. Tak oczywiście jest i tym razem – Townstar może pochwalić się długością 4486 mm, szerokością 1919 mm oraz wysokością 1838 mm. Rozstaw osi w tym samochodzie wynosi 2716 mm, zaś masa pojazdu, w zależności od wybranej opcji oraz jednostki napędowej, będzie wahać się w przedziale od 1475 do 1688 kilogramów.

Nissan Townstar – silniki

Obecnie gama silnikowa w Nissanie Townstar jest naprawdę uboga, co oczywiście ma związek z tym, iż tak samochód jest na rynku przez naprawdę niedługi czas. Obecnie dostępny jest jeden silnik silni spalinowy o pojemności 1.3 litra i mocy 130 koni mechanicznych. Nie można również zapominać o jednostce elektrycznej, która posiada moc rzędu 122 koni mechanicznych.

Nissan Townstar – ceny

Ceny Nissana Townstara z rocznika 2022 zaczynają się od 81 900 złotych i rosną w zależności od tego, jaką opcję wyposażenia wybierzemy i na jaką jednostkę napędową się zdecydujemy. Na ten moment za najwyższy poziom wyposażenia, nazwany Tekna, przyjdzie nam zapłacić nie mniej niż 101 900 złotych.