Jakie są wymiary, silniki i rodzaje zabudów Mercedes Vito?
Historia marki Mercedes
Zanim zaczniemy mówić o takim samochodzie, jak Mercedes Vito, wypadałoby się w pierwszej kolejności skupić na historii całej marki, a w tym przypadku naprawdę jest o czym opowiadać. Mało powiedzieć, iż oficjalnie marka została stworzona w 1880 roku (!), choć swój pierwszy pojazd pod nazwą Mercedes wydała dopiero 20 lat później. Od czego się jednak zaczęło? Co nie jest raczej zbyt dziwne, od dwóch jegomościów, którzy są de facto ojcami europejskiej oraz światowej motoryzacji – Karla Benza oraz Gottlieba Daimlera. To właśnie te dwójka stworzyła pierwszy pojazd, który możemy nazywać pełnoprawnym samochodem, a następnie rozwijała cały ten koncept. Poszukując jednak rozpoznawalnej marki, dzięki której możliwe byłoby stworzenie pojazdów, które byłyby łatwe do skojarzenia, skrzyżowali oni swoje drogi z austriackim wynalazcą oraz biznesmenem, Emilem Jellinkiem. W ten oto sposób powstała marka Mercedes, której nazwa pochodzi od imienia córki Emila, Mercedes Jellinek.
W 1900 roku spółka Daimlera oficjalnie nawiązała współpracę z Jellinkiem, a tym samym światło dzienne ujrzały pierwsze auta o tej właśnie nazwie. Wyprodukowano ich zaledwie 36 sztuk, każdy z nich miał do dyspozycji 8 koni mechanicznych mocy, a łączna suma zamówienia wszystkich aut opiewała na kwotę 550 tysięcy marek, których ówczesną wartość możemy przełożyć na około 3 miliony euro. Od tamtej pory marka Mercedes była bardzo ważnym ogniwem niemieckiej motoryzacji, a w wyniku połączenia się spółek Daimler i Benz w 1926 roku, Mercedes ugruntował swoją pozycję jeszcze mocniej.
Rozrost firmy na przestrzeni lat jest naprawdę imponujący. Wystarczy zresztą powiedzieć o tym, jak zmieniały się samochody produkowane przez Mercedesa na przestrzeni lat i gdzie były one wykorzystywane. Samochody osobowe tworzone przez to przedsiębiorstwo posiadają niewiarygodnie bogatą historię, a z biegiem lat doszły też między innymi samochody dostawcze. Dzisiaj powiemy sobie trochę więcej o jednym z nich.
Historia Mercedesa Vito
Pierwsza generacja Mercedesa Vito zadebiutowała na rynku w 1996 roku i była produkowana w dwóch fabrykach – w Vitorii w Hiszpanii oraz w Jelczu-Laskowicach. Warto przy tym podkreślić jedną bardzo ważną kwestię – Mercedes Vito to nie Mercedes Klasy V. Vito to samochód dostawczy, przeznaczony pod przewóz towarów. Klasa V to zaś samochód praktycznie identyczny pod kątem konstrukcyjnym, co Vito, lecz skierowany wyłącznie pod przewóz osób. Warto jest o tym pamiętać, by nie popełniać tego typu błędu w przyszłości.
Pierwszy Mercedes Vito otrzymał nazwę kodową W638 i tak samo, jak praktycznie wszystkie ówczesne pojazdy dostawcze Mercedesa, tworzony był on w bardzo bliskiej współpracy z Volkswagenem. Vito jest w tym przypadku bratem bliźniakiem Transportera, co wyjaśnia umieszczenie pod maską między innymi klasycznej jednostki VR6 Volkswagena. Silnik ten, bardzo znany wśród fanów „aut dla ludu”, posiadał pojemność 2.8 litra i był w stanie rozwinąć moc 174 koni mechanicznych. Oczywiście nie była to jedyna jednostka dostępna w ofercie – można było przebierać wśród innych benzyniaków, a także i jednostek diesla.
Druga generacja Mercedesa Vito zadebiutowała w 2003 roku, zaś Klasa V zmieniła swoją nazwę na Viano (powrócono do starego nazewnictwa wraz z nadejściem trzeciej generacji samochodu). Auto było tworzony już bez wsparcia Volkswagena, co między innymi sprawiło, że zmieniła się gama silnikowa, a napęd powędrował z przodu na tył, nie licząc opcji AWD. Samochód został unowocześniony pod kątem technologii oraz designu, a także po raz pierwszy klienci otrzymali możliwość konfiguracji rozmiaru auta.
Obecnie na rynku urzęduje trzecia generacja Vito, która w 2019 roku doczekała się liftingu. O nowym Vito możemy mówić niejako jak o ewolucji drugiej generacji, choć pod kątem designu projektanci poszli o krok dalej. Mimo wszystko zadbano o to, by klasa V była autem reprezentatywnym, zaś w przypadku Vito postawiono na maksymalną funkcjonalność oraz użyteczność. Warto jednak wspomnieć o tym, iż nowy Vito posiada naprawdę wiele syste3mów bezpieczeństwa oraz komfortu, co składnia ostatecznie wiele osób do postawienia właśnie na ten pojazd.
Dane techniczne, rodzaje zabudów i wymiary Mercedesa Vito
Mercedes Vito jest dostępny wyłącznie jako furgon (bądź wan, jeżeli wspomnimy o osobowej Klasie V). Z tego też względu nie mamy tutaj zbyt wielu opcji na modyfikację tego pojazdu, jak ma to miejsce w przypadku większych i bardziej otwartych na zmiany samochodów dostawczych. Szerokość 1928 mm oraz wysokość 1880 mm to wartości, które pozostają niezmienne niezależnie od wersji. Możemy jednak wybierać spośród trzech wariantów długości tego auta – L1, L2 oraz L3. Klienci mogą łatwo dostosować rozmiary Vito, które oferowane jest jako pojazd o długości 4895 mm (L1), 5140 mm (L2) bądź 5370 mm (L3). W zależności od długości auta zmienia się oczywiście również i jego rozstaw osi, który może mierzyć albo 3200 mm, albo 3430 mm.
Mercedes Vito – silniki
W wersji przedliftowej najnowszej generacji Vito dostępne były rzędowe, czterocylindrowe silniki o pojemności 2,1 litra. Cechowały się one mocą od 136 do 190 koni mechanicznych. Po liftingu w 2019 roku, pojemność jednostek uległa zmniejszeniu do 1950 cm3, lecz wzrosła ich moc - od 163 do aż 239 koni mechanicznych! Istnieje również odmiana EQV, wykorzystująca jednostkę elektryczną o mocy 204 koni mechanicznych.
Mercedes Vito – ceny
Ceny Mercedesa Vito z rocznika 2022 zaczynają się od 130 134 złotych i rosną w zależności od wyboru jednostki napędowej, wyposażenia oraz długości pojazdu. Za najlepiej wyposażony egzemplarz o rozmiarze długości L3 będziemy musieli zapłacić na przykład minimum 223 262 złote, co jest już dość sporą kwotą.