Jaki samochód dostawczy wybrać do firmy?
Działanie wielu firm opiera się na odpowiednim wykorzystaniu pojazdów takich jak samochody dostawcze. Są one wykorzystywane w wielu branżach do na przykład przewozu osób, czy też przeróżnych towarów. Niezwykle istotne jest jak to, by taki samochód dostawczy odpowiednio wybrać. Na co zwracać uwagę przy wyborze auta dostawczego?
Czy warto patrzeć na markę auta dostawczego?
Na rynku znajdziemy naprawdę wielu producentów samochodów dostawczych. Zdecydowanie marka samochodu powinna być brana pod uwagę podczas wyboru samochodu dostawczego dla swojej firmy. Trzeba jednak pamiętać przy o prostej rzeczy. Rynek dostawczaków charakteryzuje się bowiem tym, że mimo tego, że w danej klasie spotkamy wiele modeli, to tak naprawdę jest to zaledwie kilka konstrukcji, które były opracowywane przez kilka marek jednocześnie.
Dlatego patrząc na markę danego samochodu dostawczego, warto sprawdzić to, jakie firmy brały udział przy jego opracowywaniu, by lepiej poznać daną konstrukcję i na przykład zaoszczędzić, gdyż często jedna marka oferuje tę samą konstrukcję, lecz z innym znaczkiem w niższej cenie.
Jak wybrać odpowiedni typ samochodu dostawczego?
Jedna z ważniejszych rzeczy przy wyborze samochodu dostawczego to oczywiście typ nadwozia. To właśnie od niego zależy to, w jaki sposób auto będzie można wykorzystywać. Dlatego trzeba zastanowić się wpierw jakie ma być dokładne przeznaczenie samochodu dostawczego, gdyż znacząco ułatwi to wybór odpowiedniego rodzaju zabudowy.
Najpopularniejsze są tak zwane furgony. Są to zdecydowanie najczęściej spotykane samochody dostawcze, które można podzielić w prosty sposób na dwie części. Z przodu spotkamy kabinę pasażerską na dwa lub trzy miejsca, w której mieści się królestwo kierowcy takiego dostawczaka. Z tyłu z kolei można znaleźć sporych rozmiarów przestrzeń ładunkowa, która w największych autach pozwala nawet na zapakowanie trzech europalet.
Furgony to wybór niesamowicie uniwersalny. Same w sobie bez żadnych modyfikacji pozwalają na przewożenie bardzo zróżnicowanych ładunków, a także na proste zapakowanie wszystkich niezbędnych narzędzi. Oprócz tego ten typ auta dostawczego można niezwykle łatwo modyfikować pod swoje potrzeby.
Samochody dostawcze typu furgon nie sprawdzą się jednak w każdej sytuacji. Do przewozu na przykład materiałów sypkich znacznie lepiej sprawdzą się auta skrzyniowe. Składają się one z kabiny pasażerskiej, a także skrzyni z tyłu, która posiada boczne oraz tylne burty, które pozwalają na przewożenie na przykład piachu. Auta skrzyniowe są również często modyfikowane jako wywrotki.
Dostępne są też przeróżne chłodnie i samochody kontenerowe. Wybór na rynku aut dostawczych jest naprawdę duży dzięki temu, że producenci oferują ich naprawdę wiele typów, a do tego istnieje sporo firm, które wykonują zabudowy specjalistyczne do samochodów dostawczych.
Na co jeszcze zwracać uwagę, by wybrać najlepsze auto dostawcze dla swojej firmy?
Jedna z rzeczy absolutnie najważniejszych to oczywiście parametry auta takie jak na przykład pojemność. Musi ona być odpowiednia i pozwalać na przewożenie typowych dla firmy ładunków. Zawsze wybierając auto, warto wybrać takie, które ma nieco większą pojemność, by mieć pewność, że w razie sytuacji, w której auto będzie musiało przewieźć większy ładunek, nie będzie się to wiązać z koniecznością wykonania kilku kursów.
Kolejna bardzo ważna rzecz to ekonomia, czyli to ile pali dany samochód, jaki silnik ma pod maską i jak przenoszony jest napęd. Do większych aut dostawczych polecany jest przede wszystkim napęd na oś tylną. W mniejszych typu kombivan lepiej sprawdza się napędzana oś przednia.
Wybierając silnik, trzeba z kolei spojrzeć nie tylko na to, czy jest on ekonomiczny i mało pali, ale też na jego moc. Ta musi być wystarczająca, by jazda samochodem była komfortowa. Jeśli często przewozimy większe ładunki, to warto postawić na jednostkę napędową o większej mocy i momencie obrotowym. Dlatego warto stawiać przede wszystkim na silniki wysokoprężne, lecz nie jest to trudne z racji na to, że stanowią one większą część gamy silnikowej każdego dostawczaka.