samochody ciężarowe

Jaki kupić używany samochód ciężarowy?

Zakup nowego samochodu ciężarowego potrafi być naprawdę sporym obciążeniem finansowym dla firmy. Tego typu pojazdy kosztują naprawdę dużo, przez co wiele przedsiębiorstw zastanawia się nad tym, czy warto kupić używany samochód ciężarowy. Czy jest to dobra decyzja, jakie modele warto kupić i na co zwracać uwagę przy wyborze używanej ciężarówki?

Czy warto kupić używaną ciężarówkę — zalety i wady

Przed podjęciem decyzji o zakupie używanego samochodu ciężarowego warto poważnie przeanalizować sytuację i poznać wady, a także zalety takiego rozwiązania. W ten sposób podjęcie decyzji o tym, by kupić używany lub nowy samochód ciężarowy. Nie jest to oczywiście decyzja prosta do podjęcia, gdyż ma ona związek ze sporą inwestycją, która może przynieść korzyści lub sprawić, że firma będzie musiała ponieść kolejne wydatki.

Na start warto wziąć pod uwagę zalety. Do nich należy przede wszystkim cena. Ta w wypadku używanych pojazdów ciężarowych jest znacznie niższa niż w wypadku nowych ciężarówek. Używane egzemplarze dostępne są zazwyczaj w cenie od 100 do 600 tysięcy złotych. Nowe modele kosztują z kolei znacznie więcej.

To nie wszystko. Nie można bowiem zapomnieć, że obecnie cała branża motoryzacyjna ma spore problemy, które są związane przede wszystkim z kiepską dostępnością części. To sprawia z kolei, że produkcja nowych samochodów osobowych, dostawczych czy ciężarowych jest znacząco spowolniona. Dla przykładu w tym roku samochody ciężarowe, które zostaną dostarczone do klientów jeszcze do końca 2022 roku, zostały wyprzedane z zapasem kilku miesięcy.

Używany samochód ciężarowy można z kolei otrzymać od ręki, co jest szczególnie przydatne w sytuacji, w której firma potrzebuje błyskawicznie powiększenia floty z racji na przykład na większą liczbę zleceń, które mogłyby przynieść zyski, lecz aby były dało się je wykonać, potrzebne jest więcej pojazdów, które są w stanie przewieźć wskazane towary. Ponadto używane samochody ciężarowe często mogą pochwalić się dobrym wyposażeniem i niższą utratą wartości.

Niestety taka decyzja ma też swoje wady. Przede wszystkim mowa tu o tym, że bardzo trudno jest wykryć wszelkie usterki takie jak na przykład wady silnika, których usunięcie oznaczałoby unieruchomienie auta na pewien czas, a także konieczność wydania sporych sum. Używane ciężarówki nie posiadają dodatkowo gwarancji serwisowej, przez co każda naprawa oznacza, że trzeba ponieść koszty.

Na co zwracać uwagę przy zakupie samochodu ciężarowego?

Podstawa to dobre sprawdzenie ogłoszenia. Przy zakupie pojazdu z rynku wtórnego trzeba bowiem podjąć wszelkie możliwe kroki, które pozwolą na zabezpieczenie się przed wtopieniem dużej sumy i jest to szczególnie ważne przy samochodach ciężarowych, które nawet na rynku wtórnym są wystawiane za sumy sześciocyfrowe kwoty.

Niezwykle ważne jest także dokładne sprawdzenie samochodu ciężarowego przed zakupem. Podczas jego oględzin trzeba dokładnie skontrolować jego stan i najlepiej w tym celu jest udać się do warsztatu samochodowego, w którym specjaliści będą w stanie ocenić to, w jakiej kondycji są poszczególne układy samochodu ciężarowego i co wymagałoby wymiany.

Warto również uważnie przeanalizować książkę serwisową i sprawdzić, czy była ona regularnie uzupełniana w trakcie wizyt samochodu ciężarowego w serwisie. W ten sposób można dowiedzieć się, z jakimi usterkami zmagała się ciężarówka i co trzeba będzie wykonać w przyszłości.

Jaki używany samochód ciężarowy kupić?

Przede wszystkim niezależnie od jego przeznaczenia, czyli od tego czy ma on służyć na trasach miejskich i krótkich dystansach, czy też będzie to egzemplarz przeznaczony do transportu długodystansowego, trzeba się upewnić, czy samochód ciężarowy jest wyposażony w jednostkę napędową, która spełnia normy Euro 5 lub Euro 6. W innym wypadku wjazd do wielu miast nie będzie możliwy.

Warto również stawiać tylko na modele od renomowanych producentów, którzy cieszą się dobrą sławą i są znani z produkowania długowiecznych i niezawodnych samochodów ciężarowych. W ten sposób można znacząco zwiększyć swoje szanse na zakup dobrej ciężarówki.