umowa sprzedazy auta

Co powinna zawierać umowa kupna sprzedaży? Jak ją wypełnić?

Dlaczego odpowiednie wypełnienie umowy kupna-sprzedaży jest tak istotne?

Wszelkie transakcje dotyczące sprzedaży bądź kupna samochodu są bardzo często dla obu stron dość stresujące. Nie powinno nas to dziwić – taka operacja wiąże się bowiem z wieloma formalnościami do wypełnienia, a same kwoty również nie są najmniejsze. To właśnie dlatego tak istotne jest, aby przyłożyć się do wszelkich dokumentów, które są w tym wszystkim wiążące. W całym tym rozgardiaszu nie można zapominać o umowie kupna-sprzedaży – dokumencie, który jest wiążącym dowodem i którego zdecydowanie nie wolno bagatelizować.

Co powinna zawierać umowa kupna-sprzedaży i z czego się ona składa?

Umowa kupna-sprzedaży jest dla obu stron wiążącym dokumentem i absolutną podstawą, jeżeli chodzi o wszelkie transakcje z autami w roli głównej. Konieczne jest dopilnowanie jej szczegółów, bowiem brak kluczowych zapisów może sprawić, że ten dokument może być w świetle prawa uznawany za nieważny, a to zaś może być problemem zarówno dla sprzedawcy, jak i dla kupującego. To właśnie dlatego poświęcimy dzisiaj kilka chwil temu, jak tak właściwie powinna wyglądać wzorcowa umowa kupna-sprzedaży w przypadku aut.

By dobrze się temu przyjrzeć, wystarczy po prostu spojrzeć na uniwersalny szablon takiej umowy, oferowany za darmo do pobrania na przykład przez towarzystwa ubezpieczeniowe i inne organizacje motoryzacyjne. Na samej górze dokumentu znajdziemy oczywiście miejsce na datę i miejsce jego sporządzenia, a także dane sprzedającego i sprzedawcy – kolejno imię i nazwisko, miejsce zamieszkania, seria i numer dowodu tożsamości, a także numer PESEL lub ewentualnie NIP. Pierwszym właściwym paragrafem umowy są zaś informacje dotyczące samego auta – jego marka, rok produkcji, numer silnika, numer podwozia, numer rejestracyjna, a także ewentualne dodatkowe informacje.

Następnie mamy do czynienia z szeregiem klauzul, które koniecznie muszą zostać zawarte w dobrze skonstruowanej umowie kupna-sprzedaży. Wzorcowy dokument musi na przykład zawierać ustalenia mówiące o tym, że pojazd jest wyłączną własnością właściciela, nie toczy się wokół niego żadne postępowanie, a także nie jest przedmiotem zabezpieczenia (w przypadku leasingu sporządza się cesję pojazdu). Koniecznie musi również zostać zawarta kwota, którą ma zapłacić kupujący, a także informacja, że stan techniczny auta jest przez kupującego znany.

Nie oznacza to jednak, że umowa kupna-sprzedaży wyłącza wszelkie ewentualności – nie wszystko bowiem da się w takim dokumencie zawrzeć. To właśnie dlatego konieczne jest zawarcie paragrafu mówiącego o tym, że wszelkie sprawy, które nie zostały uwzględnione w umowie, są rozpatrywane na bazie zapisów w kodeksie cywilnym.

Co zrobić, by dobrze wypełnić umowę kupna-sprzedaży?

Nie ma jednego i właściwego wzoru umowy kupna-sprzedaży. Tak naprawdę jej konstrukcja może być całkowicie dowolna, jednak w wielu przypadkach wcale nie należy ryzykować i warto postawić na przygotowane oraz sprawdzone szablony.  Równocześnie jednak zdecydowanie warto pamiętać o tym, że wcale nie musimy trzymać się sztywno tychże zapisów i możemy umowę modyfikować, na przykład dodając ważne dane – może to nie tylko mocniej zabezpieczyć nas przed problemami, ale na dodatek dać większy komfort psychiczny obu stronom.

Jak więc właściwie wypełnić umowę kupna-sprzedaży? Przede wszystkim – rzetelnie i zgodnie z prawdą, jako że jest to dokument będącym w wielu przypadkach jedynym potwierdzeniem, że dana transakcja rzeczywiście miała miejsce. Informacje dotyczące nas, kupującego, a także samego auta – to właśnie o te kwestie tutaj chodzi. Możemy jednak dodać kolejne podpunkty, na przykład wartość stanu licznika samochodu, ustalenie odpowiedzialności za ukryte wady, wypisanie ewentualnych braków czy usterek, a także ewentualne oświadczenie o bezwypadkowości auta. Niektóre z tych rzeczy w konkretnych okolicznościach mogą okazać się niezwykle istotne.