Opis modelu Mercedes Vito

Opis modelu Mercedes Vito

Mercedes Vito produkowany jest od ćwierć wieku. Ten samochód odstawczo-osobowy aktualnie możemy kupić w trzeciej odsłonie modelu. Auto powstało na płycie Volkswagena T4 i początkowo napędzane było także jego silnikami. Dopiero w 1999 roku przy okazji face liftingu wprowadzono jednostki CDI. Mercedes Vito tuż po wprowadzeniu na rynek uzyskał tytuł Samochodu Dostawczego Roku 1996. Wersja ta miała ładowność do 1030 kg i powierzchnię przedziału towarowego do 4,8 m3.

Rok 2003 to Mercedes Vito II, gdzie model otrzymał zmienione silniki i wprowadzono napęd tylny. Lepsze materiały, wyposażenie równe konkurencji w końcu postawiło ten model na równi z nią. Rozdzielono wyraźnie nazewnictwem wersje towarowe od osobowych, a po roku 2010 odświeżono nadwozie zmieniając lampy, błotniki i zderzaki. Unowocześniono zawieszenie i wprowadzono do produkcji elektryczną wersje o nazwie Vito E-Cell, która miała zasięg ok. 130 km. Samochód ten, tak jak poprzednia generacja został wyróżniony tytułem Samochodu Dostawczego, tym razem roku 2005. Napędem były 4 silniki benzynowe o mocach 190-258 KM i 10 wysokoprężnych 88-224 KM.

Obecne Vito zadebiutowało w Monachium w 2014 roku i powstało na płycie Vito II jednak zyskało masywną osłonę chłodnicy, światła LED i przetłoczenia karoserii tak jak osobowe modele Mercedesa. Osobowa wersja może przewieźć standardowo 6 osób, a jest dostępna także z łóżkiem sypialnym za ostatnim rzędem foteli. Rok po rozpoczęciu produkcji po raz pierwszy wprowadzono ten model na rynek amerykański i nosi on nazwę Metris.

Te samochody dostawcze i osobowe sprzedawane są w sześciu odmianach wyposażenia: Furgon, Mixto, Vito Tourer Base / Pro / Select / Marco Polo Activity. Pierwsze trzy Tourer to osobowe mogące przewieźć 9 osób, ostatnia to kempingowa zdolna przewieźć i zapewnić nocleg 3 osobom.

Standardowo Vito III wyposażono w system ESP, pakiet 8 poduszek powietrznych, system wspomagania jazdy przy bocznym wietrze, a opcjonalnie możemy doposażyć go w światła LED, system monitorowania martwego pola, asystenta parkowania z kamerą cofania oraz hak.

W roku 2019 auto przeszło kosmetyczne zmiany m.in. zderzaki, atrapa chłodnicy, obręcze kół zostały lekko przeprojektowane. Wnętrze otrzymało system audio MBUX, inne zegary a także bogatszy pakiet kolorów tapicerki. Fotele pasażerów otrzymały wentylację i funkcje masażu. Pojawiły się także nowe silniki z automatyczną skrzynią biegów o 9 przełożeniach. Wraz z face liftingiem pomyślano o dodatkach takich jak aktywny tempomat, monitorowanie pasa ruchu, kamerze 360 stopni, parking assist, brake assist, 8” ekran nawigacji.

wymiary mercedes vito

Mercedes Vito wymiary

Mercedes Vito w wersji Kompakt ma 4895 mm długości  rozstaw osi równy 3,2 metra, wysokość 1,39 m. Przy wersji długiej rozstaw pozostaje ten sam, lecz całkowita długość wzrasta do 5140 mm, a najdłuższa wersja ma także inny rozstaw wynoszący 3430 mm i długość 5370 mm ze zwisem tylnym 1045 mm.

wymiary mercedes vito

Mercedes Vito spalanie i silniki

Silnik diesla o mocy 114 KM spala średnio 7l/100 km, mocniejsze 136 KM oraz 163 KM nieco ponad 7 litrów. Oczywiście mowa o najkrótszej wersji i bez ładunku. Przy jeździe miejskiej, czy z nawet częściowym ładunkiem nie ma możliwości by model ten spalił średnio poniżej 8l/ 100 km.

Mercedes Vito opinie

Czy Mercedes-Benz Vito nowej generacji będzie dobrym wyborem? Przy tej cenie podstawowego modelu wydaje się, że tak, z racji tego, że modele tego producenta trzymają cenę, a w przypadku, gdy myślisz o osobowej wersji to ciężko będzie znaleźć coś równie komfortowego i tak wyposażonego.

Ogólnie należy pochwalić możliwość wyboru napędu na przód lub tył, przy czym napęd tylny odnoszę wrażenie, że lepiej się prowadzi. Dodatkowo trzy rodzaje długości nadwozia, duży komfort jazdy zdecydowanie jest za wyborem Vito.

Ciężko przyzwyczaić się do dźwigni zmiany biegów, nieco ciasnej kabiny. Zdecydowanie ładowność mogła by być nieco większa, ponieważ najmniejszy Furgon ma jedynie 830 kg ładowności przy DMC 2,8t.

Vito po zmianach jakie obejmowały nadwozie to nie tylko inny wygląd. Napęd to nowe silniki i technologie przeniesione z osobówek Mercedesa. Tylnonapędowy Mercedes Vito ma najnowsze 2-litrowe silniki turbo, te same które są dostępne w palecie osobowych, a przód to silniki 1,7 litra, które także są nowe, jednak dostępne tylko w dostawczym aucie. Ciekawe jest lusterko wsteczne, system hamowania awaryjnego i aktywny tempomat. Warto sprawdzić jak sprawuje się nowe zawieszenie pneumatyczne i przetestować sprawność nowej, 9-cio biegowej skrzyni automatycznej.

Mercedes Vito cena

Cena Mercedes-Benz Vito waha się od 114 000 zł przy Furgonie w najkrótszej wersji do 155 000 zł za opcję Tourer, oczywiście to ceny minimalne, przy najsłabszym silniku i wyposażeniu. Mercedes eVito Furgon to wydatek od 238 000 zł, a eVito Tourer od 307 000 zł. Vito Mixto można kupić już za 130 000 zł.

Zdecydowanie polecam sprawdzić koszty zależne od długości i silnika. Oferta samych dostawczych obejmuje ponad 60 gotowych konfiguracji.