Niemiecka motoryzacja miała naprawdę ogromny wkład w rozwój światowej motoryzacji. To właśnie w kraju naszych zachodnich sąsiadów został skonstruowany pierwszy samochód w historii i nic dziwnego, że aż tak prężnie rozwijały się tam wszelkie przemysły związane z motoryzacją. Jedną z najbardziej znanych marek na Starym Kontynencie bez wątpienia jest właśnie niemiecki Opel. Producent z Russelsheim am Main swoją popularność zawdzięcza nie tylko ciekawym samochodom osobowym, ale również naprawdę mocnemu naciskowi na tworzenie aut dostawczych.
Historia marki Opel
Przedsiębiorstwo, o którym dzisiaj mówimy, zostało założone w 1862 roku przez Adama Opla. Siedziba firmy znalazła się w jego rodzinnej miejscowości Russelsheim am Main. Z początku marka zajmowała się produkcją rowerów, a Opel prowadził ją wraz ze swoimi synami. Pierwotny założyciel zmarł w 1895 roku, a wtedy pieczę nad firmą przejęła najbliższa rodzina Adama – jego żona oraz synowie.
Ich uwagę zwróciły samochody, które wtedy zaczęły być coraz głośniejszym tematem. Nie minęło zbyt wiele czasu, a marka Opel podpisała umowę z pierwszymi podwykonawcami i przymierzała się do stworzenia swojego pierwszego samochodu. Stało się to w 1899 roku. Model nazywał się System Lutzmann, posiadał silnik o mocy zaledwie czterech koni mechanicznych, a pojazd rozpędzał się do maksymalnie 20 kilometrów na godzinę. Oficjalnie wyprodukowano zaledwie 11 sztuk tego samochodu.
Rodzinny biznes jednak napędzał się coraz bardziej, aż w końcu Opel stał się największym producentem samochodów w Niemczech. W 1929 roku zaś rodzina Opla sprzedała prawa do marki amerykańskiemu General Motors za ogromną wtedy sumę 33 milionów dolarów. Aktualnie Opel jest czołowym producentem samochodów w Europie i obecnie wchodzi w skład superkoncernu Stellantis. Dzisiaj skupiamy się jednak na samochodach dostawczych tej marki. Co może nam ona zaoferować w tym dziale?
Opel Combo
Opel Combo jest dość intrygującym pojazdem, lecz patrząc na jego bryłę można pomyśleć: „Gdzieś już to widziałem”. W latach 90. XX wieku bowiem (premiera Opla Combo przypadła na 1993 rok) normalnym zabiegiem było branie kabiny modelu osobowego i dokładanie do niego przestrzeni załadunkowej. Opel Combo pierwszej generacji opierał się na znanej bardzo szeroko Corsie. Był to całkiem popularny samochód, w szczególności w Azji oraz w Ameryce Południowej.
Druga generacja Combo zadebiutowała w 2001 roku i nie wyglądała już tak, jakby ktoś piłą łańcuchową odciął przód Opla Corsy i przyspawał go do reszty auta. Bryła Combo w tym wcieleniu stała się już dość jednolita i widać było, że marka o wiele mocniej postawiła na ten samochód. W ofercie znalazło się wiele wersji wyposażenia oraz przeróżnych jednostek silnikowych.
Na ten moment możemy naliczyć się czterech generacji Opla Combo. Na ten moment ostatnia z nich powstała w 2018 roku i, jak można się domyślić, jest produkowana do dziś.
Opel Movano
Opel Movano jest już dostawczakiem z prawdziwego zdarzenia. Po raz pierwszy został on zaprezentowany w 1998 roku. Powstał on we współpracy z Nissanem oraz Renault i był bardzo wszechstronnym pojazdem. W zależności od wersji, mogliśmy go zakupić jako rasowe auto dostawcze bądź jako wan – w tej wersji był zdolny do przewiezienia nawet szesnastu osób! Ogromną dowolność dawała mnogość wyboru pod kątem długości i wysokości auta. Movano było również wykorzystywane między innymi na usługach policji czy pogotowia. W 2022 roku rozpoczęto produkcję trzeciej generacji Movano, które to produkowane jest w zakładzie w Gliwicach.
Opel Vivaro
Opel Vivaro pod kątem wyposażenia oraz wielkości jest swoistym pomostem pomiędzy Combo a Movano. Samochód ten pojawił się w 2001 roku, a pierwsza generacja produkowana była przez aż 13 lat. Dostępny był on jako wan, furgon lub w wersji z podwoziem do zabudowy, a w 2001 roku wraz z bliźniaczymi Nissanem Primastar oraz Renault Traficiem otrzymał miano Samochodu Dostawczego Roku. Aktualnie na rynku dostępna jest trzecia generacja tego samochodu, sprzedawana również w wersji do przewozu ludzi pod nazwą Opel Zafira Life.