Samochody dostawcze to integralna część działalności dla wielu europejskich producentów. Jednym z nich jest Opel, który oferuje auta dostawcze w praktycznie każdym liczącym się segmencie. Najmniejszym samochodem dostawczym Opla jest kompaktowy kombivan, którego spotkamy pod nazwą Opel Combo.
Opel Combo – historia modelu
Opel Combo jak na to, że mówimy o kombivanie jest dość starym modelem. Auta tego typu zaczęły być częściej spotykane dopiero pod koniec XX wieku. Opel swojego pierwszego dostawczaka z tego segmentu wprowadził jednak na rynek już w roku 1993. Był nim Opel Combo, który wtedy przybrał postać miejskiego kombivana opartego na małym hatchbacku jakim był Opel Corsa. Nie był to jednak pierwszy samochód tego typu od Opla. Jego poprzednikiem jest bowiem nieco większy Opel Kadett Combo.
Pierwszy w historii Opel Combo to de facto Corsa, która na wysokości słupka B została ucięta i zamiast standardowego nadwozia znajdziemy tam sporą kabinę ładunkową. Ma ona naprawdę spore rozmiary, gdyż Opel projektując model Combo na bazie Corsy chciał, by w przestrzeni ładunkowej możliwe było zmieszczenie europalety. Samochód w tej postaci budowano do 2001 roku, gdy został on wycofany z rynku.
Druga generacja Opla Combo oznaczona literą C została zaprezentowana w roku 2001. Tym razem Opel wykonał znacznie lepszą robotę. Karoseria auta jest bowiem spójna i przednia część auta nie jest znacząco mniejsza od przestrzeni ładunkowej z tyłu. Auto to ponownie było oparte na modelu Corsa i korzystało z jego płyty podłogowej, a także projektu wizualnego z przodu. Tym razem jednak Opel powiększył auto na tyle, że można je już zaliczyć do segmentu C.
Pierwszym kombivanem z prawdziwego zdarzenia, który nie jest oparty na miejskim hatchbacku był Opel Combo D, czyli trzecia generacja tego modelu. Jej debiut miał miejsce w 2011 roku. Premiera odbyła się we Frankfurcie podczas mających tam miejsce targów motoryzacyjnych Frankfurt Motor Show 2011. Od wtedy Opel nawiązał współpracę z Fiatem polegającą na oferowaniu tego samego modelu w segmencie kompaktowych kombivanów. Opel Combo stał się więc nie powiększoną i dostosowaną pod przewóz ładunków Corsą, a bliźniaczą konstrukcją do Fiata Doblo.
Kolejny raz spore zmiany wprowadzono przy okazji premiery Opla Combo E. Miała ona miejsce na prestiżowych genewskich targach motoryzacyjnych Geneva Motor Show 2018. Tym razem nie była to ani większa Corsa, ani bliźniak Fiata. Najnowszy Opel Combo jest bowiem bliźniaczą konstrukcją do kombivanów budowanych przez koncern PSA, który w tamtym czasie przejął producenta jakim jest Opel.
Opel Combo – dane techniczne
Opel Combo dostępny jest w dwóch wersjach wielkości. Jest to kompaktowy kombivan, który w standardowej odmianie ma długość rzędu 4403 milimetrów przy rozstawie osi wynoszącym 2785 mm. Jego szerokość to 1921 milimetrów, a wysokość sięga 1860 milimetrów. Dostępna jest również wersja XL, która charakteryzuje się zwiększonym rozstawem osi i większym nadwoziem. Jego długość wynosi bowiem 4753 milimetrów, a rozstaw osi mierzy 2975 milimetrów. W bagażniku znaleźć można 3,3 metra sześciennego przestrzeni, a w wersji powiększonej rozmiary te wzrastają do 3,9 metra sześciennego.
Opel Combo – silniki
Pod maską kombivana znaleźć się może jeden z trzech silników wysokoprężnych bądź jednostka benzynowa. Za pomocą tego drugiego paliwa działa silnik 1.2 Turbo. Generuje on 110 koni mechanicznych i 205 niutonometrów momentu obrotowego. Podstawowy diesel to jednostka 1.5 o mocy 102 KM. Jej maksymalny moment obrotowy wynosi z kolei 250 Nm. Najmocniejszy diesel to również silnik 1.5, który jest dostępny w dwóch konfiguracjach. Ze skrzynią manualną, bądź automatyczną i systemem Start/Stop. Moc obu jednostek to 131 KM, a moment obrotowy wynosi 300 Nm.
Opel Combo – ceny
Podstawowa cena za nowego Opla Combo wynosi 91 tysięcy złotych. Najtańszy jest Opel z benzyną. Jego powiększona wersja to z kolei koszt 98 tysięcy. Ceny diesli zaczynają się od 100 tysięcy. Najwięcej zapłacimy za wersję z silnikiem 131-konnym i skrzynią automatyczną. Ten dostawczak jest wyceniany na 121 lub 127 tysięcy złotych w zależności od wybranej wielkości nadwozia.