Mitsubishi to producent samochodów, ale i nie tylko, gdyż ta firma istnieje od wielu lat i działa we wręcz ogromnej ilości branż. W branży motoryzacyjnej ugruntowała sobie pozycję poprzez między innymi świetne auta rajdowe, które do dziś są w pamięci wielu miłośników czterech kółek. Co ciekawe Mitsubishi produkowało w swej historii między innymi czołgi, pociski rakietowe, traktory, a także samoloty.
Historia marki
Mitsubishi powstało ponad 150 lat temu, a mianowicie w roku 1870. Założył ją Yataro Iwasaki i pierwotnie była ona przedsiębiorstwem transportowym, którego specjalizacją była żegluga morska z racji posiadania trzech parowców. Pierwotna nazwa Mitsubishi to Tsukumo. Nazwa Mitsubishi obowiązuje jednak od prawie 150 lat, gdyż wprowadzono ją w roku 1874 przy przeniesieniu siedziby do Tokio. Krótko po tym Iwasaki stworzył logo Mitsubishi. Powstało ono przez nałożenie na siebie swojego herbu rodowego oraz herbu klanu Tosa, który był jego pierwszym pracodawcą.
Wpierw Mitsubishi zajmowało się liniami żeglugowymi, a następnie do działalności dołączyły kopalnie węgla, miedzi, a także usługi pocztowe i stocznia remontowa. Do zasług Mitsubishi należy między innymi stworzenie pierwszego regularnego połączenia żeglugowego z Szanghajem.
W krótkim czasie do zakresu działań Mitsubishi dołączyły usługi optyczne, bankowe, a także budowa oraz projektowanie samolotów oraz produkcja części zamiennych przeznaczonych do samochodów osobowych. Pierwsze auto osobowe stworzone przez Mitsubishi zostało w roku 1917. Zostało ono określone jako Model A i oparte było na Fiacie Zero. Jego produkcja zakończyła się bardzo szybko po stworzeniu 22 samochodów. Pierwszy samochód ciężarowy powstał z kolei rok później, czyli w 1918 roku.
Spore zmiany w Mitsubishi zaszły po zakończeniu II wojny światowej. Wtedy cały koncern został rozbity na 100 małych firm, które zostały ponownie skoncentrowane w latach 50. Co ciekawe wtedy zaledwie kawałek z nich był powiązany z motoryzacją.
Rozkwit motoryzacyjny został spowodowany przez auto z USA, którym był pojazd Henry J. Wygenerował on ogromne zainteresowanie. W tamtym czasie Mitsubishi zaczęło ogromny rozwój w tej branży i w 1951 roku między innymi doszło do zawiązania współpracy z Jeepem w ramach której produkowano licencyjnego Jeepa Willysa.
Na dobre autami Mitsubishi zajęło się w 1970 roku. Odpowiadał za to dział Motor Vehicle Division z firmy Mitsubishi Heavy Intustries wchodzącej w skład całego koncernu Mitsubishi. W Europie pierwszym autem było Mitsubishi Lancer, który był bardzo przełomowy i przyczynił się między innymi do wielkiej popularyzacji marki poprzez sporty motorowe. Do USA Mitsubishi trafiło wpierw pod marką Dodge, a następnie z własną marką z racji na kryzys naftowy.
Mitsubishi Canter
Jednym z najdłużej konstruowanych przez Mitsubishi pojazdów dostawczych jest Mitsubishi Fuso Canter. Jest to lekki samochód dostawczy, który produkowany jest aż od 1963 roku do dzisiaj. Po raz pierwszy Mitsubishi Canter powstał jednak w 1960, który był poprzednikiem całej tej linii. Budowano go jednak jedynie do roku 1963. Następnie weszła wersja T720, którą tworzono do roku 1968.
W roku 1968 roku na rynek weszło Mitsubishi Canter T90, które było zasilane jednostką wysokoprężną bądź jedną z dwóch opcji benzynowych. Dostępny był także model T92, który miał dwie osie z tyłu. Jego następcą stał się Canter T200. Jego następca z kolei nie otrzymał już oznaczenia. Był on do zakupu w wielu wersjach różniących się DMC, czyli dopuszczalną masą całkowitą.
W następnych latach powstała piąta generacja, szósta która weszła w roku 1993. Przełomowa była siódma generacja. Zadebiutowała ona w 2002 roku, a rok później zaczęła być budowana przez inną firmę, która stało się Mitsubishi Fuso Truck and Bus Corporation.
Aktualnie w produkcji jest już szósta generacja Cantera. Dostępna jest w wielu wariantach od 3.5-tonowego po większe, które mają DMC na poziomie nawet 8,55 tony. Wielki wybór występuje również na polu kabin, gdyż ta może być zwyczajna lub podwójna. Na bazie Cantera powstały między innymi autobusy, czy też elektryczne dostawczaki.