Mitsubishi to prawdziwy koncern gigant. Zaczynał on od transportu morskiego, a dziś w skład tej korporacji wchodzą firmy produkujące samoloty, samochody, autobusy, samochody dostawcze, pojazdy wojskowe, a nawet i pociski rakietowe. Jednym z takich producentów jest firma Mitsubishi Fuso Truck and Bus Corporation.
Mitsubishi Fuso- historia
Mitsubishi Fuso Truck and Bus Corporation to pochodząca z Japonii firma, która zajmuje się budową samochodów dostawczych, ciężarowych oraz autobusów. Jej siedziba mieści się w Kawasaki w Japonii i aktualnie nie znajduje się ona de facto w posiadaniu Mitsubishi. Ten japoński koncern posiada bowiem jedynie 10,71% udziałów. Cała reszta należy do niemieckiej firmy Daimler Truck wchodzącej w skład koncernu Daimler AG.
Mitsubishi Fuso powstało w roku 1932. Warto jednak najpierw zobaczyć skąd wywodzi się całe Mitsubishi. Koncern ten powstał w roku 1870 i zajmował się transportem morskim. Jego założycielem jest Yataro Iwasaki. Pierwotną nazwą jego firmy było Tsukumo, lecz nazwę Mitsubishi firma przyjęła już w roku 1874 po przeniesieniu siedziby do Tokio. Z wtedy też pochodzi logo, które jest połączeniem herbu rodowego Iwasakiego oraz herbu jego pierwszego pracodawcy, czyli klanu Tosa.
Przez lata Mitsubishi rozwijało różne obszary działalności i koncern ten zajmował się między innymi handlem międzynarodowym, projektowaniem oraz budową aut, usługami optycznymi, bankowymi, wydobyciem węgla oraz miedzi, usługami pocztowymi, remontem okrętów, czy też transportem wodnym. W 1932 roku stworzono właśnie Mitsubishi Fuso. Wpierw była to część Mitsubishi Shipbuilding Company, gdzie zbudowano pierwszy autobus.
Fuso zostało wyodrębnione w roku 1949. Wtedy stworzono Fuso Motors Sales Company. Trzy lata później zmieniono z kolei nazwę na Mitsubishi Fuso Motors Sales Company. Samo Mitsubishi Fuso Truck and Bus Corporation powstało z kolei na dobre w roku 2003. Wtedy udziały w tej firmie podzielono między koncern DaimlerChrysler, Mitsubishi Motors Corporation oraz inne firmy wchodzące w skład koncernu Mitsubishi. Do DaimlerChrysler należało 43% udziałów, Mitsubishi Motors przypadło 42 %, a pozostałe firmy otrzymały łącznie 15 % udziałów.
Mitsubishi Fuso – fabryki
Wszystkie pojazdy Mitsubishi Fuso oryginalnie są projektowane oraz tworzone w czterech miejscach, które można spotkać w Kraju Kwitnącej Wiśni. Mowa tu o testowej placówce Kitsuregawa. Fabryce i studiu rozwojowym w Kawasaki, fabryce w Aikawie, a także w biurze Mitsubishi Fuso Bus Manufacturing Company, które mieści się w miejscowości Toyama.
Oprócz tego auta składane są na całym świecie. Wykorzystywane zakłady są położone w Rosji, Wenezueli, Turcji, Portugalii, Egipcie, a także na Filipinach. Dodatkowo Fuso korzysta również z zakładów Daimler India Commercial Vehicles, które mieszczą się w Oragadam.
Mitsubishi Fuso – dystrybucja
Pojazdy Mitsubishi Fuso poza Japonią są sprzedawane na całym świecie. W Azji zajmuje się tym Mitsubishi Motors oraz Mitsubishi Fuso, a także niezależni dealerzy Daimler. W Ameryce Łacińskiej pojazdy są rozprowadzane przez koncern Daimler, Mitsubishi Motors, a także niezależnych dealerów. Na Bliskim Wchodzie działają również niezależni dealerzy oraz Mitsubishi. W Afryce także pracuje Mitsubishi. W Oceanii spotkamy Daimler-Mercedes-Benz, Mitsubishi Motors oraz Fuso. W Europie z kolei nad dystrybucją pracuje Daimler Truck i dealerzy tej firmy.
Mitsubishi Fuso – oferta
Japoński producent oferuje autobusy, samochody ciężarowe oraz vany. Jedynym VANem jest Canter, który de facto jest Nissanem Caravan. Wśród samochodów ciężarowych najbardziej popularny jest model Fuso Canter wraz z Canterem Guts oraz Eco Hybrid. Nieco większy jest Fuso Fighter. Największą ciężarówką z kolei jest model Fuso Great.
Pośród autobusów znajdziemy przede wszystkim modele Aero. Mowa tu o Fuso Aero Midi, Aero Star, Aero King oraz Aero Ace/Bus/Queen. Oprócz tego Fuso produkuje autobus Fuso Rosa. Poza tym klienci mogą zakupić nadwozia Fuso BK, Fuso BM, Fuso RK, Fuso RM oraz Fuso RP.