Volkswagen Caddy osobowy – co na plus, co na minus?
Jaki jest Volkswagen Caddy?
Volkswagen Caddy jest dostępny w dwóch wersjach – osobowej i typu kombivan. W tym artykule skupimy się na tym pierwszym modelu. Caddy marki Volkswagen to samochód, który po raz pierwszy trafił do sprzedaży w roku 1983. Odpowiednio w latach 1995, 2004, 1015 i 2021 pojawiały się następne generacje: druga, trzecia, czwarta i najnowsza, piąta.
Nowa wersja ma wymiary 450x210x183,2 (DłxSzerxWys) [cm]. Bagażnik pomieści nawet 1213 litrów, jeśli tylko zainteresowany tym właśnie autem zdecyduje się na wersję pięcioosobową. Pomimo tak dużej pojemności, wciąż jest jeszcze szansa na więcej miejsca, uzyskując pojemność bagażnika na poziomie 2556 litrów.
Jest również dostępna wersja siedmioosobowa, Maxi, o większych wymiarach i jeszcze bardziej pojemnym bagażniku. W wersji Maxi osie są rozstawione na 297 cm, a w wersji pięcioosobowej na 275,5 cm.
Czego można się spodziewać w Caddy?
Dla tych, którzy chcieliby zamówić Volkswagena Caddy, ważną wiadomością może być to, że jest dostępny w dwóch wersjach, jeśli chodzi o rodzaj silnika. Dostępny jest Caddy z silnikiem benzynowym, a także z silnikiem wysokoprężnym, czyli tak zwanym turbodieslem. Niezależnie jednak od tego, na który model ktoś się zdecyduje, zawsze może spodziewać się, że napęd znajduje się tylko z przodu. Są dostępne wersje Caddy z manualną skrzynią biegów, jak i modele wyposażone w dwusprzęgłową skrzynię – każdy więc powinien znaleźć najbardziej komfortowe dla siebie rozwiązanie pod tym względem.
Niektórzy bardziej zwrócą uwagę na nowoczesne wyposażenie Caddy – nie brakuje w nim bowiem udogodnień multimedialnych, czy systemów, które gwarantują większe poczucie bezpieczeństwa (np. Front Assist). Wszystkie modele Caddy wpisują się w klasę pojazdów miejskich.
Jak zmieniały się samochody Caddy na przestrzeni lat?
Na przestrzeni lat Caddy od Volkswagena przeszedł kilka modernizacji – po pierwszej przemianie wyglądał niczym Golf VI, w którym znaleźć można było m.in. nowe jednostki napędowe, czyli silniki wysokoprężne, osiągające cztery różne poziomy mocy: 75, 102, 110 i 140 [KM]. Model po liftingu był też bardziej energooszczędny.
Minęło pięć lat od roku 2010, w którym miała miejsce pierwsza modernizacja i przedstawiciele koncernu najwyraźniej doszli do wniosku, że czas na kolejne przeobrażenie. Druga modernizacja przyniosła nowe pasy z przodu i z tyłu, reflektory od frontu z diodami LED, a także m.in. pojawiła się atrapa chłodnicy i nowy wygląd zderzaka. Dla fanów multimediów prawdziwą gratką był nowocześnie wyglądający panel dotykowy, który pozwalał obsługiwać system multimedialny. Inne ciekawe rozwiązania właściwe dla tego liftingu to: trójramienna kierownica i modernistyczny wygląd zegarków.
Jak Volkswagen Caddy wypada pod względem ekologicznym?
Czy ktoś wybierze wersję pięcioosobową, czy siedmioosobową, musi liczyć się z tym, że osobowy Caddy przy wszystkich swoich walorach nie jest też pozbawiony wad. Największym minusem jest poziom emisji CO2, który w tym przypadku wynosi *127 g/km, gdzie obecne normy zakładają tylko 95 g/km. Trzeba też pamiętać, że są modele Caddy, w których znalazł się tak zwany turbodiesel – pomimo dynamicznie brzmiącego przedrostka „turbo” wciąż jest to diesel – silnik, który nie jest, jak na razie, proekologiczny.