Renault Master - lider sprzedaży 2018

Renault Master - lider sprzedaży 2018

fot. Renault

Renault Master to już kultowy dostawczak oferowany przez francuskiego producenta już od 1981 roku. Od 2010 roku produkowana jest już czwarta generacja modelu.

Ogromną zaletą Renault Mastera jest fakt, że występuje on w ogromnej liczbie konfiguracji. Dzięki temu niemal każdy nabywca jest w stanie skonfigurować auto tak, by było ono ściśle dopasowane do potrzeb.

Kabina, jak w prawie każdym dostawczaku, na pewno nie jest tak luksusowa i bogato wyposażona, jak w osobówkach, ale zważywszy na klasę auta nie można odmówić ergonomii. Coś, co w samochodach dostawczych jeszcze do niedawna było traktowane mocno po macoszemu. Wyposażony jest w fotel pneumatyczny oraz mnóstwo schowków. Jest wysuwany stolik na dokumenty, gniazdka elektryczne i gniazdo USB. Opcją dodatkową jest możliwość podłączenia telefonu za pomocą bluetooth. Na plus można zapisać kamerę cofania zwłaszcza w największych wersjach modelu i przy nieprzeszklonych tylnych drzwiach. Można też zażyczyć sobie systemu multimedialnego R-LINK Evolution, który daje możliwość korzystania z nawigacji TomTom i wyposażony jest w 7" ekran dotykowy. Na plus można zapisać również duże lusterka. Niby drobiazg, ale często pomijany w przypadku innych producentów.

 

Renault Master IV

fot. Renault

Renalut Master napędzany jest silnikiem diesla. Są to jednostki 2.3dCi występujący opcjach: 110, 130, 145 i 170KM. Charakteryzują się dość wysokim momentem obrotowym wynoszącym 330Nm. Spalanie deklarowane przez producenta wynosi średnio 8.2l, jednak w rzeczywistości należy spodziewać się wyniku w okolicach 10 litrów, a przy większym obciążeniu nawet 12 l, co jest do przyjęcia w tej klasie aut dostawczych. Minusem silnika jest jego głośność zwłaszcza przy wysokich obrotach. Wszystkie wersje wyposażone są w 6-biegowe skrzynie, które charakteryzują się dużą precyzją.

Auta dostawcze Renault są najlepiej sprzedającym się autem dostawczym 2018 roku. Patrząc na stosunek ceny do jakości oraz wszechstronność auta trudno się temu dziwić. Ogromna liczba wariantów konfiguracji zarówno nadwozia, jak i wyposażenia sprawia, że można dostosować pojazd ściśle do swoich potrzeb.