Nowy Nissan Atleon

Nowy Nissan Atleon

Nissan Atleon to ciężarówka produkowana przez japońską firmę samochodowego Nissan dystrybuowana w ramach europejskich sieci dealerskich. Od września 2000 do 2013 roku Atleon był produkowany w zakładach w Barcelonie przez Nissan Motor Ibérica. Był dostępny fabrycznie jako podwozie , ciężarówka z platformą lub z nadwoziem skrzyniowym . Najmniejsza wersja o masie całkowitej 3,5 tony została stworzona po to, aby móc ją prowadzić z prawem jazdy klasy B. Początkowo był dostarczany z silnikami turbodiesel, z których wszystkie miały wtrysk bezpośredni. W połowie 2013 roku Atleon został zastąpiony Nissanem NT500 i tym samym samochody dostawcze pod nazwą Atleon dostępne są jedynie na rynku wtórnym.

Nissan Atleon to największa oferowana przez Nissana lekka ciężarówka. Atleon sprzedawany był tylko na europejskim rynku, a auto oferowane było jako podwozie do zabudowy lub z zamkniętą oraz otwartą skrzynią ładunkową. Maksymalna dopuszczalna masa całkowita wynosiła aż 8 ton, a do napędu stosowano 4 cylindrowe silniki diesla o pojemności 3,0 i 4,0 litra z mocą 108 lub 137 KM wraz z 6 biegową manualną skrzynią biegów.

W 2000 roku pojawiła się II generacja Nissana Atleon. Wtedy też ujednolicono nazwy pojazdu na wszystkich rynkach. Podobnie jak w poprzedniku, również druga odsłona była oferowana w odmianie umożliwiającej kierowanie jej osobie z prawem jazdy kategorii B, jednak maksymalna dopuszczalna masa całkowita została zwiększona do 15 ton.

To dość interesująca ciężarówka, którą nissan oferuje także na naszym rynku. Najciekawszy jest fakt, że wersję z pełnowymiarową skrzynią o dł. 6,3 metra i konstrukcyjną ładownością lekkiej ciężarówki można kupić z homologacją DMC 3,5t.