Gama modelowa dostawcze Fiat

Gama modelowa dostawcze Fiat

Rynek samochodów dostawczych różni się znacznie od tego z samochodami osobowymi. Wiele marek, które są raczej w dzisiejszych czasach na marginesie tam odnosi spore sukcesy i od lat buduje jedne z najchętniej kupowanych aut. Nie można co prawda powiedzieć, że Fiat jest na marginesie rynku, lecz jego gama aut dostawczych jest znacznie bardziej udana niż ta z autami osobowymi. Jakie samochody dostawcze oferuje Fiat?

auta dostawczych Fiata

Auta dostawcze Fiata produkowane były już w latach 60. XX wieku. Jednym z pierwszych takich modeli był Fiat 1100T. Potem produkowano także takie vany jak Fiat 238 oraz Fiat 242. Samochody te wykorzystywano jako radiowozy, kampery, ambulanse i na wiele innych sposobów. Pierwszy samochód dostawczy Fiata, który rozpoczął znaną dziś linię pochodzi z roku 1981. Wtedy Fiat zaprezentował pierwszą generację modelu Ducato, czyli największego auta dostawczego oferowanego przez włoską firmę. Pierwsze Ducato zostało opracowane wraz z Peugeotem i modelem J5 oraz Citroenem, który oferował model C25.

Gamę aut dostawczych klasy średniej, które są znane dziś rozpoczęto w 1989 roku. Wtedy Fiat Talento zastąpił model 900. Był to samochód bardzo spokrewniony z Fiatem Ducato. Wycofano go jednak w roku 1994 na rzecz Fiata Scudo. Scudo z kolei jako dostawczak klasy średniej powstawało do roku 2016, gdy wycofano je na rzecz Talento. Talento jednak zostaje za niedługo również wycofywane i Fiat w tym segmencie powróci do nazwy Scudo produkując trzecią generację tego modelu.

Pierwszego kombivana i jednocześnie jedno z pierwszych aut tego typu Fiat pokazał w 1977 roku. Była to zmodyfikowana druga generacja Fiata 127 z wielką skrzynią z tyłu. Auto doczekało się drugiej generacji w roku 1988. Na trzecią trzeba było poczekać z kolei aż do 2007 roku, gdy zrobiono następcę dla wersji Europejskiej wraz z Citroenem Nemo i Peugeotem Bipperem. Fiat Fiorino to jedno z niewielu aut bliźniaczych, które przetrwało do dziś. W 2000 roku Fiat powiększył także gamę swych kombivanów o kompaktowy model Doblo. Auto to doczekało się dwóch generacji i co ciekawe powstała nawet jego elektryczna wersja stworzona przez Polaków.

oferowane samochody dostawcze Fiata

W tym momencie jedno z najważniejszych dla Fiata aut w ofercie pojazdów dostawczych to naturalnie najstarsze i największe z nich, czyli Fiat Ducato. Flagowy dostawczy van włoskiej marki to bliźniak Citroena Jumpera, Opla Movano, Peugeota Boxera, Rama ProMaster oraz Vauxhalla Movano. Największa zaleta to proste wykonanie i cztery długości oraz trzy wysokości nadwozia do wyboru. Dzięki temu ten dostawczak jest bardzo uniwersalny. W segmencie D Fiat jest w tym momencie na etapie próżni przez wycofywanie Talento i prace nad kolejną generacją Fiata Scudo.

Aktualną gamę kombivanów tworzy oczywiście tani, miejski Fiat Fiorino oraz jego większy, lecz wciąż kompaktowy brat, czyli Fiat Doblo. Ten drugi model to co ciekawe bliźniak jedynie Opla Combo. Mniejszy Fiat Fiorino był z kolei opracowany podobnie jak wiele aut dostawczych Fiata wraz z Peugeotem i Citroenem.