Gama modelowa dostawcze Peugeot

Gama modelowa dostawcze Peugeot

Peugeot to jeden z największych i najważniejszych graczy na rynku samochodów dostawczych. Francuska marka od lat rozwija swoje linie modelowe w tym segmencie wraz z innymi producentami wchodzącymi w skład koncernu PSA. Jakie samochody osobowo-dostawcze może zaoferować Peugeot i jaka jest ich historia?

 

Pierwsze auta dostawcze Peugeota sięgają lat 60. XX wieku. Wtedy powstał Peugeot J7. Auto nie jest jednak zbytnio wspomniane podobnie jak jego większy następca J9. Pierwsze auto dostawcze, które osiągnęło jakikolwiek sukces po prostu pokazując się w świadomości klientów to Peugeot J5. Powstał wraz z Fiatem Ducato i Citroenem C25 i budowano go w latach 1981-1993. Gama dostawcza znana dziś swe początki ma w roku 1994. Wtedy przestarzałego Peugeota J5 zastąpiono modelem Boxer. Peugeot Boxer jest produkowany do dziś i w tym czasie doczekał się jedynie dwóch generacji.

 

Peugeot wiedział jednak doskonale, że aby móc rywalizować na rynku samochodów dostawczych jego oferta musi być bogata. W ten sposób do gamy aut dostawczych Peugeota w 1995 roku dołączył model Expert, czyli van segmentu D. Auto to bliźniak Fiata Scudo i Citroena Jumpy i do dziś na rynku znalazły się jego trzy generacje. Najmniejszy obecnie dostępny dostawczy Peugeot, czyli model Partner zadebiutował z kolei w roku 1996. Powstał wtedy wraz z Fiatem Berlingo jako dość rewolucyjny kombivan, czyli uniwersalne auto dostawcze, które dobrze poradzi sobie z wożeniem towarów, ale też jego rozmiary nie będą przeszkadzały w poruszaniu się po mieście. Dziś produkowana jest jego trzecia generacja. Peugeot próbował również wejść na rynek kombivanów segmentu B z modelem Bipper, lecz ten utrzymał się na rynku tylko w latach 2007-2017 i dziś nie jest już oferowany.

Podstawowe auto dostawcze Peugeota to Peugeot Partner. Jest to dostawczy kombivan, który zadebiutował w 2018 roku. Auto zostało opracowane wraz z Citroenem, Oplem i Toyotą, więc jego bliźniacy to Citroen Berlingo, Opel Combo oraz Toyota ProAce City.

 

Większy samochód, który należy już do grona typowych dostawczych vanów to Peugeot Expert. Jego historia sięga 1995 roku, lecz wtedy był jeszcze bardziej podobny do kombivana. Aktualnie w sprzedaży jest jego trzecia generacja, która ma także osobową wersję Traveller. Expert to konstrukcja o wielu bliźniakach. Konstrukcyjnie takie same auta to bowiem Citroen Jumpy, Fiat Scudo, Opel Vivaro, Toyota ProAce oraz Vauxhall Vivaro.

Największy i najbardziej przestarzały samochód dostawczy Peugeota to Peugeot Boxer. Jego obecna, druga generacja zadebiutowała w 2006 roku i produkowana była nawet w Gliwicach. Auto to van segmentu E, który może mieć cztery różne konfiguracje długości oraz trzy szerokości. Jego bliźniacy to Citroen Jumper, Fiat Ducato, Opel Movano, Ram ProMaster i Vauxhall Movano. Auto jest już nieco przestarzałe, lecz Peugeot stara się je odświeżać liftingami. Ponadto aktualnie można je zakupić nawet w wersji elektrycznej, która pozwala na przejechanie do 220 kilometrów na jednym ładowaniu.