Systemy bezpieczeństwa w samochodach dostawczych

Systemy bezpieczeństwa w samochodach dostawczych

Wypadki drogowe są główną przyczyną śmierci w krajach uprzemysłowionych. Liczne inteligentne systemy transportowe mogą przyczynić się do możliwego rozwiązania. Wewnątrz samochodu lub ciężarówki należą do nich zaawansowane systemy wspomagania kierowcy. Wspomagają kierowców w utrzymaniu bezpiecznej prędkości i odległości, jeździe po pasie, unikaniu wyprzedzania w sytuacjach krytycznych oraz bezpiecznym pokonywaniu skrzyżowań w coraz bardziej zatłoczonych miastach.

Rozporządzenie (WE) nr 661/2009 z dnia 13 lipca 2009 roku w sprawie bezpieczeństwa ogólnego pojazdów silnikowych przewiduje obowiązkowy montaż następujących zabezpieczeń:

  • Elektroniczne systemy kontroli stabilności we wszystkich pojazdach (od 1 listopada 2011 dla nowych typów pojazdów i od 1 listopada 2014 dla wszystkich nowych pojazdów)
  • Zaawansowane systemy hamowania awaryjnego i systemy ostrzegania przed niezamierzoną zmianą pasa ruchu w pojazdach ciężarowych (od 1 listopada 2013 r. dla nowych typów pojazdów i od 1 listopada 2015 r. dla wszystkich nowych pojazdów)

Ważnym aspektem jest bezpieczne korzystanie z systemów podczas jazdy. Interfejs człowiek-maszyna (HMI) to zespół środków, za pomocą których kierowca wchodzi w interakcję z pojazdem lub dowolnymi narzędziami mobilnymi. Podstawowe systemy obejmują elektroniczną kontrolę stabilności (ESC), inteligentną adaptację prędkości (ISA), system unikania kolizji (CAS), kontrolę/wsparcie boczne, wykrywanie martwego pola, unikanie kolizji bocznych, monitorowanie kierowcy, tempomat adaptacyjny (ACC), prowadzenie po trasie i nawigacja, poprawa widzenia, system zapobiegający blokowaniu (ABS), blokady alkoholowe, przypominanie o zapięciu pasów bezpieczeństwa i systemy powypadkowe (czarna skrzynka i eCall). Większość z nich znajdziesz w docenianym pod tym względem samochodzie Mercedes Sprinter. Iveco Daily także jest ceniony za systemy wsparcia kierowcy pod względem bezpieczeństwa.

mercedes sprinter

Automatyczne hamowanie, kamery cofania i elektroniczna kontrola stabilności zapewniają zaawansowane technologie bezpieczeństwa, które w większości stały się standardem w nowych pojazdach. Zaawansowane technologicznie funkcje i zaawansowane systemy wspomagania kierowcy stają się coraz łatwiej dostępne i mogą potencjalnie zmniejszyć liczbę wypadków, ofiar śmiertelnych i obrażeń na krajowych drogach.