Fiat Ducato
Historia marki
Fiat jest jedną z najstarszych marek samochodowych na świecie. Została założona 1899 roku w lipcu we Włoszech. Pierwszy wypuszczony przez nich samochód jeździł na dwucylindrowym silniku benzynowym. A historia marki Fiat w Polsce rozpoczyna się w Warszawie, kiedy w 1921 roku otworzyła się pierwsza fabryka - wtedy marka ostatecznie ugruntowała się w kraju.
Kilka słów o modelu Ducato
Fiat Ducato historia sięga 1981 roku. Wtedy Fiat w połączeniu z francuskim koncernem PSA zaczął produkcję swojego flagowego modelu dostawczaków. Oprócz ducato, produkowano też bliźniacze modele Alfa Romeo AR6, Citroën C25, Peugeot J5, Talbot Express, Zastava Ducato. Druga generacja modelu ograniczyła francuskie przedsiębiorstwo do modeli boxer i jumper.
Pierwsza wersja fiata ducato produkowana była od 1981 do 1994. Dostępne były zarówno w wersjach z silnikiem benzynowym - 1,8 i 2,0 - jak i silnikiem diesla 1,9 2,4 i 2,5. Rozpiętość mocy - w zależności od silnika - zawierała się w przedziale 69KM-95KM.
Druga werjsa modelu wypuszczona została w 1994 roku i już w 1995 została uznana za Samochód Dostawczy Roku. Tym razem postawiono na jeden model silnika benzynowego 2.0 i.e. Kat., za to zwiększono wachlarz silników na olej napędowy. Zakres mocy dla tych silników wahał się od 68KM dla 1,9D aż do 127KM dla 2,8JTD. Face lifting modelu przeprowadzony w 2002 roku sprawił, że pojawiły się modele 4x4 oraz napędzane LPG.
Trzecia generacja modelu weszła na rynek z bliźniaczymi jumperem i boxerem. Postawiono na wyposażenie. W tej serii Fiat postanowił odejść od 2,2 litrowych jednostek produkowanych przez PSA na rzecz własnych - reszta silników przeszła modernizację, co było konieczne, żeby dostosować jednostki napędowe do wymagań normy Euro5. Gamę jednostek napędowych powiększono w 2014 roku, gdy trzecia generacja ducato doczekała się face liftingu. Od tamtego momentu nadwozia występują w sześciu wariantach.
Dlaczego wybrać model Ducato?
Warto rozważyć zakup tego modelu Fiata ze względu na gigantyczny wachlarz możliwości; samochody dostawcze tego producenta można kupić w kilkunastu rodzajach zabudowy, co sprawia, że każdy przedsiębiorca może wybrać opcję odpowiednią dla siebie. Przykładowymi są na przykład zabudowa skrzyniowa do przewożenia towarów nie wymagających konkretnej temperatury lub skrzynia samowyładowcza do przewożenia produktów sypkich.