Samochody dostawcze nowe i używane

Dostawcze Volvo - ogłoszenia sprzedaży

Dostawcze Volvo używane i nowe, najlepsze oferty sprzedaży dostępne od ręki z salonów, komisów

O ile Niemcy czy Francja są na naszym kontynencie głównymi centrami w kontekście samochodów osobowych, tak w przypadku aut dostawczych czy ciężarowych to miano można bez dwóch zdań przyznać Szwecji. Skandynawowie naprawdę prężnie działają w tej gałęzi motoryzacji, co pokazuje chociażby Volvo. Historia tej marki jest nierozerwalnie związana z pojazdami stworzonymi do transportu wszelkich materiałów na mniejsze i większe odległości, a ich pojazdy są popularne na całym świecie.

Historia Marki Volvo

Jeżeli chcemy powiedzieć więcej o samochodach dostawczych i ciężarowych marki Volvo, nie możemy nie wspomnieć o historii całej marki. Volvo Car Corporation zostało założone w Göteborgu w 1927 roku. To właśnie wtedy założono, a także rozpoczęto produkcję pierwszego samochodu marki, który przybrał nazwę ÖV4. Auto stało się na tyle popularne w Szwecji oraz w sąsiednich krajach, iż otrzymało nawet swoje swojskie imię – Jacob.

Po II Wojnie Światowej rozwój marki Volvo nabierał tempa, a priorytetem inżynierów, jak w każdej szwedzkiej marce, było stworzenie jak najbezpieczniejszych samochodów. W latach 70. XX wieku w pobliżu głównej siedziby powstało zupełnie nowe centrum techniczne, w którym skupiano się tylko i wyłącznie na poprawie bezpieczeństwa oraz wprowadzaniu do samochodów produkowanych na masową skalę nowych systemów bezpieczeństwa. 

Wartym wspomnienia zdecydowanie jest fakt, iż marka Volvo kilkukrotnie zmieniała swoich właścicieli. W latach siedemdziesiątych 1/3 udziałów posiadał holenderski producent DAF, lecz pod sam koniec XX wieku – dokładnie w 1999 roku – szwedzkie przedsiębiorstwo rozpoczęło współpracę z Fordem, który nabył dokładnie połowę udziałów w firmie. Amerykanie wycofali się jednak w 2010 roku, a swoje udziały odsprzedali chińskiemu konsorcjum Geely, które ostatecznie weszło w posiadanie 100% udziałów w Volvo. Przejęcie przez Geely napędziło ponownie markę, dając jej naprawdę ogromny skok w liczbie sprzedanych aut i wynosząc ją na czołowe miejsca w rankingach sprzedaży w Europie.

Czym jest Volvo Trucks?

Volvo Trucks jest podmarką Volvo, która w całości należy do Szwedów, lecz tym samym pośrednio także do Geely. Według badań rynkowych jest to drugi co do wielkości producent samochodów ciężarowych na świecie. Do 2012 roku Volvo Trucks było osobną marką, lecz na skutek reorganizacji grupy Volvo firma ta została podłączona do Volvo Group Trucks razem z Renault Trucks, Mack Trucks oraz UD Trucks. Niemniej jednak nadal to Volvo Trucks jest najważniejszym ogniwem całej tej organizacji.

Volvo FH

Seria FH to prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalna grupa pojazdów ciężarowych Volvo. Oficjalnie została ona zaprezentowana w 1993 roku i kontynuowana jest ona po dziś, przechodząc po drodze przez pięć generacji. Volvo FH produkowane jest na całym świecie – przez Szwecję, Belgię, Australię czy RPA, na Indiach, Brazylii, Iranie oraz Egipcie kończąc. Najnowsze samochody z serii FH mogą pochwalić się potężnymi silnikami o pojemności do 16 litrów, a w dodatku są przystosowane do wszelkich norm spalania.

Volvo FL

To najstarsza seria modelowa, którą dzisiaj omawiamy. Po raz pierwszy zadebiutowała ona w 1985 roku i doczekała się dwóch generacji. Samochody te są przystosowane do pokonywania mniejszych odcinków, lecz są przy tym bardziej wszechstronne. To dzięki temu te pojazdy możemy spotkać nie tylko na drogach szybkiego ruchu, ale także w roli na przykład samochodów strażackich. Powstanie serii FL było reakcją na spore straty Volvo na rynku średnich samochodów ciężarowych i odpowiedź w postaci Volvo FL była naprawdę dobrym pomysłem.

Volvo FM

Seria FM została skonstruowana jako pojazd uniwersalny, bez konkretnego celu ustalonego z góry. Pozwala to na wykorzystanie Volvo FM do każdego zastosowania. Na całym świecie możemy spotkać pojazdy z tej serii wykorzystywane między innymi jako klasyczne ciągniki, ale także cysterny, śmieciarki bądź baza do tworzenia pojazdów budowlanych. Po raz pierwszy Volvo FM zostało zaprezentowane w 1998 roku, a produkcja tych samochodów trwa do dziś. Silniki osiągają pojemność od 7,3 do 12,7 litra.