Sojusz PSA i Fiata miał bardzo duże znaczenie dla tego jak wygląda obecnie rynek samochodów dostawczych w Europie. Te dwa duże podmioty opracowały razem samochody dostawcze z segmentu D i E, które dziś są sprzedawane przez kilka marek na Starym Kontynencie. Jednym z takich aut jest Peugeot Expert, który posiada takich bliźniaków jak Fiat Scudo oraz Jumpy.
Peugeot Expert – historia modelu
Peugeot Expert powstał w latach 90. XX wieku. Był on jednym z owoców współpracy pomiędzy PSA i Fiatem. Auto zostało zaprezentowane jako drugie z trójki bliźniaków w skład której obok Peugeota Expert wchodził wtedy zaprezentowany w roku 1994 Citroen Jumpy oraz debiutujący w roku 1996 Fiat Scudo. Auta te razem zajęły trzecią pozycję w plebiscycie na Najlepszy Samochód Dostawczy Roku 1996. Przegrały w nim ze znajdującym się w tym samym segmencie Mercedesem Vito oraz z Toyotą Hiace.
Peugeot Expert miał kilka wersji nadwoziowych, wśród których znaleźć można było blaszany furgon, oszklonego vana, a także przeznaczone do zabudowy podwozie. Samochód doczekał się jednego faceliftingu. Miał on miejsce w roku 2004. Zmieniono wtedy nieznacznie wygląd przodu poprzez nowe wkłady reflektorów, a także nowy zderzak wraz z osłoną chłodnicy. Zmodyfikowano także gamę silnikową oraz wnętrze auta. Produkcja pierwszej generacji tego modelu zakończyła się w 2006 roku.
Kolejna odsłona auta dostawczego od PSA i Fiata zadebiutowała w 2006 roku. Prezentacja odbyła się w Paryżu podczas odbywających się tam targów motoryzacyjnych Paris Motor Show 2006. Expert ponownie był bliźniakiem dla Citroena Jumpy oraz Fiata Scudo. Po pewnym czasie do rodziny dołączyła również Toyota z modelem ProAce. Auta Peugeota, Citroena oraz Fiata poprawiły wynik osiągnięty przy pierwszej generacji i zwyciężyły w plebiscycie na Najlepszy Samochód Dostawczy Roku 2008 pokonując w nim Renault Kangoo oraz Renault Maxity.
W 2012 i 2013 roku modele bliźniacze przeszły przez facelifting. Podczas niego okazało się, że Fiat następce modelu Scudo opracuje wraz z Renault, więc w sojuszu pozostał tylko koncern PSA i Toyota. Nową generację zaprezentowano w roku 2016. Wbrew pozorom mimo tego, iż początkowo składała się tylko z Peugeota Expert, Citroena Jumpy oraz Toyoty ProAce.
Stało się tak, gdyż ostatecznie do rodziny aut bliźniaczych powrócił Fiat z modelem Scudo oraz dołączył do niej Opel i Vauxhall z modelem Vivaro. Jest to efektem fuzji PSA i FCA w wyniku której powstał koncern Stellantis. Zadecydował on o ujednoliceniu gamy aut dostawczych.
Peugeot Expert – dane techniczne
Samochód podobnie jak inne auta w segmencie D samochodów dostawczych może mieć kilka długości nadwozia. Podstawowe rozmiary auta to 4609 milimetrów długości przy rozstawie osi rzędu 2925 milimetrów, szerokość wynosząca 1920 milimetrów oraz wysokość sięgająca od 1905 do 1945 milimetrów. Pośrednia opcja ma przedłużony do 3275 milimetrów rozstaw osi i długość wynoszącą 4959 milimetrów. Najdłuższa wersja korzysta z tego samego rozstawu osi, a jej długość to 5309 milimetrów. Pojemność użytkowa to kolejno 4.6, 5.3 oraz 6.1 metra sześciennego kolejno dla wersji Compact, Standard oraz Long.
Peugeot Expert – silniki
Pod maską Peugeota Expert spotkać można silniki wysokoprężne oraz jednostkę elektryczną. Na olej napędowy działa silnik 1.5 BlueHDi. Ma on dwa warianty mocowe. Jego podstawowa wersja generuje 102 konie mechaniczne i moment obrotowy rzędu 270 Nm. Jego lepsza odmiana z kolei zapewnia moc wynoszącą 120 KM oraz 300 Nm. Lepsze są silniki 2.0 BlueHDi. Mają one trzy warianty mocowe. Pierwszy daje do dyspozycji 122 KM oraz 340 Nm, pośredni 150 KM i 370 Nm, a najlepszy zapewnia moc rzędu 177 KM oraz 400 Nm momentu obrotowego. Silnik elektryczny generuje z kolei 136 KM i 260 Nm. Działa on z baterią o pojemności 50 lub 75 kWh.
Peugeot Expert – ceny
Ceny netto nowego Peugeota Expert rozpoczynają się od 105 tysięcy złotych. Za najdłuższą wersję z topowym silnikiem trzeba jednak przygotować co najmniej 143 tysiące. Elektryczne odmiany z kolei kosztują minimalnie 156 tysięcy złotych.