Francuskie auta dostawcze to jedne z najbardziej popularnych w całej Europie. Jednym z wiodących producentów z tego kraju jest Peugeot, który zapewnia swoim klientom kompleksowy wybór aut dostawczych. Największym z nich Peugeot Boxer, który plasuje się w segmencie E wśród dostawczaków.
Peugeot Boxer – historia modelu
Peugeot wraz z grupą PSA i Fiatem chcąc zaistnieć na rynku dużych samochodów dostawczych pracę nad nowym modelem rozpoczął już w 1987 roku pomimo tego, że istniejący wtedy model J5 istniał dopiero 7 lat, co nie jest długim okresem jak na samochód dostawczy. W prace zamieszano między innymi Giorgetto Giugiaro, który prowadził pracę nad nadwoziem. Ich celem było jak największe obniżenie współczynnika oporu powietrza, co zakończyło się sukcesem, gdyż ten w pierwszej generacji Boxera wynosi Cx=0,35.
Auto mimo tego, że pracę rozpoczęły się w roku 1987 zaprezentowano w Genewie dopiero w 1994 roku podczas odbywających się wtedy targów motoryzacyjnych Geneva Motor Show 1994. Peugeot Boxer na rynek wyszedł wraz ze swoimi bliźniaczymi konstrukcjami, czyli z Citroenem Jumper oraz Fiatem Ducato. Wszystkie te auta spotykały się z dobrym przyjęciem, gdyż zdobył tytuł Samochodu Dostawczego Roku 1994.
Auto doczekało się jednego faceliftingu w 2002 roku. W jego ramach zmieniono nieco wygląd zewnętrzny poprzez zastosowanie większych reflektorów przednich, czy też użycie nowego, bardziej opływowego zderzaka oraz nowej atrapy chłodnicy. Produkcję zakończono z kolei w roku 2006.
W lipcu 2006 roku zaprezentowano następcę dla udanej pierwszej generacji. Samochód ponownie był budowany z myślą o jak największej optymalizacji aerodynamicznej. Dzięki temu udało się zredukować współczynnik oporu aerodynamicznego do poziomu Cx=0,31. Tym razem rodzinie Boxer/Jumper/Ducato nie udało się jednak zdobyć tytułu Samochodu Dostawczego Roku. Ten w 2007 roku przypadł Fordowi, który wypuścił na rynek siódmą generację modelu Transit. Rodzina dużych aut dostawczych zajęła jednak drugą pozycję pokonując Mercedesa Sprintera, który plasuje się w tej samej kategorii.
Pierwotnie składająca się z trzech modeli rodzina znacząco się powiększyła. Do grona modeli bliźniaczych dołączył bowiem Ram ProMaster z racji, że marka ta należała do koncernu FCA, a aktualnie do Stellantis, czyli połączenia francuskiego PSA z włosko-amerykańskim FCA. Dodatkowo fuzja ta spowodowała, że Opel również dołączył do tej rodziny i od 2022 roku Opel i Vauxhall Movano to bliźniacze do między innymi Peugeota Boxera konstrukcje.
Peugeot Boxer – dane techniczne
Peugeot Boxer podobnie jak reszta modeli bliźniaczych oraz konkurencja może mieć wiele rozmiarów. Dostępne są bowiem cztery warianty długościowe i trzy wysokościowe. Bazowe auto jest długie na 4963 milimetrów przy rozstawie osi wynoszącym równo 3000 milimetrów. Jego szerokość to 2050 milimetrów, a wysokość sięga 2254 mm. Inne opcje długościowe to 5413 mm z rozstawem osi rzędu 3450 mm, 5998 milimetrów dla rozstawu osi 4035 mm. Największe auto ma długość rzędu 6363 mm i rozstaw osi wynoszący 4035 mm. Dostępne wysokości to z kolei 2522 oraz 2760 milimetrów.
Peugeot Boxer – silniki
Pod maską Peugeota Boxera może pracować jednostka wysokoprężna bądź elektryczna. Silnik diesla to jednostka 2.2 BlueHDi dostępna w trzech wariantach mocowych. Podstawowy zapewnia kierowcy 120 koni mechanicznych mocy. Opcja pośrednia daje do dyspozycji już 140 KM. W najlepszej wersji można liczyć na moc wynoszącą 165 koni mechanicznych. Jednostki są połączone z 6-biegową manualną przekładnią. Inną opcją jest auto elektryczne. Korzysta ono z silnika o mocy 120 koni mechanicznych. Działa on wraz z baterią o pojemności 37 kWh lub 70 kWh, co przekłada się na zasięg wynoszący 117 lub 224 km.
Peugeot Boxer – ceny
Peugeot Boxer to auto, które ma tyle konfiguracji, że nie da się precyzyjnie wskazać jego ceny. Najtańsze wersje kosztują netto co najmniej 117 tysięcy złotych. Ceny niektórych spalinowych odmian potrafią się jednak zaczynać nawet i od 155 tysięcy. Najwyższą cenę netto mają oczywiście elektryki. Z mniejszą baterią zapłacimy minimum 275 tysięcy. Chcąc większą minimalna cena netto to 304 tysiące.