Mercedes znacznej większości osób kojarzy się z samochodami osobowymi klasy premium, lecz ten producent ma też sporo do powiedzenia w segmencie samochodów dostawczych. Jednym z tego powodów jest Mercedes Sprinter, który od lat jest często wybieranym dostawczakiem z segmentu E. Model ten produkowany jest od 1995 roku i dziś na rynku spotkamy jego trzecią już generację.
Mercedes-Benz Sprinter – historia modelu
Mercedes Sprinter zadebiutował w roku 1995. Była to pierwsza konstrukcja dostawcza Mercedesa, która otrzymała nazwę własną. Samochód ten to następca wysłużonego Mercedesa T1, którego produkowano w latach 1977-1995. Pierwsza generacja Sprintera to jednak nie samodzielna konstrukcja Mercedesa, gdyż powstała ona wraz z Volkswagen, który oferował swojego odpowiednika w postaci Volkswagena LT.
Sprinter musiał powstać w odpowiedzi na najnowszą generację modelu Transit od Forda. Amerykański producent wprowadził w niej innowację w postaci opływowej maski, która zapewniała lepszy dostęp do silnika, a także znacząco zmniejszała opór aerodynamiczny, dzięki czemu znacząco spadało zużycie paliwa.
Sprinter pierwszej generacji doczekał się dwóch liftingów. Pierwszy miał miejsce w 2000 roku. Zmienił on przód auta, a także nieco wnętrze poprzez dodanie nowej deski rozdzielczej. Druga restylizacja została przeprowadzona w roku 2002. Wtedy zmieniono znów osłonę silnika.
W 2006 roku Mercedes zdecydował się na wprowadzenie wraz z Volkswagenem kolejnej generacji dużego samochodu dostawczego. Mercedes pozostał przy nazwie Sprinter podczas gdy marka z Wolfsburga nadała swojemu dostawczakowi nazwę Crafter. Auto drugiej generacji powiększyło się względem pierwszej. Dodatkowo znacząco poprawiono bezpieczeństwo poprzez wprowadzenie wielu systemów. Samochód ten oferowany był bardzo długo, gdyż do roku 2019. W tym czasie przeprowadzono jeden spory facelifting, co miało miejsce w 2013 roku. W jego ramach zmieniono gamę silnikową na taką spełniającą normy Euro 6, a także wprowadzono modyfikacje wizualne i lepsze wyposażenie.
W lutym 2018 roku Mercedes zaprezentował pierwszą generację Sprintera, która została opracowana w pełni samodzielnie. Auto powstawało przy stałej konsultacji z potencjalnymi klientami. Dzięki temu może być ono zakupione jako van, podwozie do zabudowy, bus, czy też z podwójną kabiną sprawdzającą się dobrze na placach budowy. Dodatkowo w tej generacji Mercedes wprowadził innowację jaką jest Mercedes e-Sprinter, czyli elektryczną odmianę swojego największego auta dostawczego.
Mercedes Sprinter – dane techniczne
Ogromną zaletą Sprintera jest dowolna liczba jego konfiguracji. Jego podstawowa wersja jest długa na 5267 milimetrów przy rozstawie osi rzędu 3259 milimetrów. Jego szerokość to 2175 mm, a wysokość sięga 2356 mm. Przedłużona odmiana to już długość wynoszącą 5932 mm i rozstaw osi na poziomie 3924 mm. Sprinter w długiej wersji ma za to 6967 mm długości i rozstaw osi rzędu 4325 mm. Najdłuższy możliwy Sprinter ma taki sam rozstaw osi, lecz jego długość to aż 7367 milimetrów. Dostępne są też dodatkowe konfiguracje dachu. Podwyższenie o jeden poziom zwiększa jego wysokość do 2613 milimetrów. Ultrawysoki dach sięga z kolei 2825 milimetrów.
Mercedes Sprinter – silniki
Pod maską Mercedesa Sprintera mogą pracować jednostki wysokoprężne lub elektryczne. E-Sprinter ma tylko jedną opcję. Jest to silnik o mocy 116 koni mechanicznych. Jego bateria pozwala na przejechanie zazwyczaj około 150 kilometrów na jednym ładowaniu. Więcej jest jednostek wysokoprężnych. Podstawowa ma oznaczenie 211/311 CDI i generuje 114 koni mechanicznych. Znacznie mocniejsza jest ta z oznaczeniem 215/315 CDI. Jej moc wynosi bowiem 150 koni mechanicznych. Z oznaczeniem 317 CDI spotkamy silnik generujący 170 koni mechanicznych, a topowa jednostka jest znana w autach z dopiskiem 319 lub 419 CDI i daje do dyspozycji kierowcy pokaźne 190 koni mechanicznych mocy.
Mercedes Sprinter – ceny
Trudno jest jasno wskazać ceny za nowego Sprintera. Wynika to tylko i wyłącznie z tego jak dużo jest jego możliwych konfiguracji. Podstawowe wersje kosztują jednak około 125 do 130 tysięcy złotych brutto.