Fiat oferuje kompleksowy wybór samochodów dostawczych, które zazwyczaj posiadają jedną nazwę od lat i ich konstrukcja głównie się rozwija. W wypadku segmentu D nie jest to jednak zasadą, gdyż przez ostatnie kilkadziesiąt lat wymiennie używano dwóch nazw: Talento oraz Scudo. Ta druga była wykorzystywana w autach budowanych wraz z koncertem PSA i teraz w związku z fuzją FCA oraz PSA Fiat powrócił do oferowania Fiata Scudo.
Fiat Scudo – historia modelu
Fiat Scudo po raz pierwszy zadebiutował w roku 1996 i był on wtedy następcą Fiata Talento, który tak w zasadzie nie był osobnym modelem, a jedynie skróconą wersją większego Fiata Ducato. Scudo było kolejnym autem Fiata budowanym wraz z FCA i miało swoich dwóch bliźniaków w postaci Citroena Jumpy oraz Peugeota Expert. Auto tak w zasadzie od tych dwóch modeli nie różniło się praktycznie niczym poza oznaczeniami producenta.
Pierwsze zmiany pozwalające odróżnić Fiata Scudo od Peugeota Expert i Citroena Jumpy miały miejsce w roku 2004. Wtedy zmieniono między innymi pas przedni wszystkich trzech pojazdów. Od tamtego momentu nieznacznie różniły się od siebie wyglądem atrapy chłodnicy lub jej brakiem, jak w przypadku modelu oferowanego przez Peugeota. Inne zmiany to wydłużenie auta i wprowadzenie możliwości zakupu wersji przedłużonej.
Bazą do powstania pierwszego Fiata Scudo wraz z bliźniakami był eurovan opracowany przez PSA wraz z FCA. Mowa tu o samochodach znanych jako Fiat Ulysse, Citroen Evasion, Peugeot 806 oraz Lancia Zeta. Oferowanie Fiata Scudo przez włoską markę zakończyło się po dziesięciu latach. Wtedy PSA z FCA wprowadziło na rynek następcę tego dostawczego auta segmentu D.
Fiat Scudo II został opracowany nie tylko z PSA, ale też z Toyotą, która dołączyła do tej rodziny średnich aut dostawczych swój model Toyota ProAce. Tym samochodom udało się zdobyć tytuł Samochodu Dostawczego Roku 2008. W tym zestawieniu pokonały one Renault Kangoo oraz Renault Maxity.
Fiat Scudo drugiej generacji został wycofany w roku 2016. Wtedy został on zastąpiony przez model Talento, który został opracowany wraz z Renault oraz Oplem. Produkcja tego samochodu została jednak zakończona w roku 2020, gdyż doszło do fuzji Fiata z koncernem PSA, czyli największym rywalem dla Renault. Dlatego Fiat powrócił do nazwy Scudo niedawno i będzie oferował auto z rodziny Peugeot Expert/ Citroen Jumpy/ Toyota ProAce/ Opel Vivaro, które zostało również wprowadzone na rynek w roku 2016.
Fiat Scudo – dane techniczne
Najnowszy Fiat Scudo dostępny jest w trzech wersjach wielkości. W najmniejszej z nich samochód ten ma 4609 milimetrów długości przy rozstawie osi wynoszącym 4609 milimetrów. Jego szerokość to 1920 milimetrów, a wysokość sięga w zależności od wybranej wersji 1895, 1905 lub 1935 milimetrów. Pośrednia opcja nazwana standard ma długość wynoszącą sporo więcej bo 4959 milimetrów. W tej konfiguracji wydłużony jest również rozstaw osi, który mierzy 3275 milimetrów. Z takiego samego rozstawu osi korzysta również największa wersja Maxi, która jest długa na 5309 milimetrów.
Fiat Scudo – silniki
Pod maskę Fiata Scudo trafiają cztery spalinowe silniki. Podstawowy to 1.5 MultiJet, który wytwarza 102 konie mechaniczne mocy maksymalnej i 270 niutonometrów maksymalnego momentu obrotowego. Jego mocniejsza wersja daje z kolei do dyspozycji 120 koni mechanicznych i 300 niutonometrów momentu obrotowego. Chcąc więcej mocy należy już postawić na jednostkę 2.0. Jej podstawowa wersja dysponuje 144 KM mocy maksymalnej oraz momentem obrotowym rzędu 370 Nm. Najmocniejszy silnik spalinowy generuje z kolei 177 KM oraz 400 Nm. Dostępna jest też opcja elektryczna. Jest to jednostka wytwarzająca 136 KM i 260 Nm. Zasilana jest przez baterię o pojemności 50 kWh lub 75 kWh.
Fiat Scudo – ceny
Za nowego Fiata Scudo w podstawowej wersji zapłacimy cenę netto w wysokości 88 500 złotych. Dla nadwozia Compact najwyższa cena to 107 500 zł netto. W przypadku standardowego nadwozia ceny wynoszą od 91 000 do 124 000 złotych netto. Najdroższe jest oczywiście nadwozie Maxi, za które należy dopłacić 2 500 złotych względem standardowego i przez to ceny wynoszą od 93 500 do 126 500 złotych.