Samochody dostawcze nowe i używane

Dostawcze Daf - ogłoszenia sprzedaży

Dostawcze Daf używane i nowe, najlepsze oferty sprzedaży dostępne od ręki z salonów, komisów

DAF Trucks to jeden z największych producentów samochodów ciężarowych na rynku. Firma ta ma naprawdę bogatą historię i istnieje od prawie 100 lat. Aktualnie zajmuje się tylko produkcją wszelkiego rodzaju samochodów dostawczych i ciężarowych, lecz w przeszłości spod marki DAF wychodziły także samochody osobowe. 

Historia marki

DAF powstał dokładnie 1 kwietnia 1928 roku. Założył ją Huub van Doorne pod nazwą Commandiataire Venootschap Huub van Doorne's Machinefabriek. Dzisiejszy skrót DAF pochodzi jednak z roku 1932, gdy nazwę przedsiębiorstwa zmieniono na Van Doorne's Aanhanwagen Fabriek, co oznacza po polsku Fabryka przyczep van Doorne'a. Produkcja ciężarówek rozpoczęła się w 1938 roku i były one przeznaczone dla wojska. Po II Wojnie Światowej z kolei DAF zdecydował się wykorzystać lukę w sferze luksusowych samochodów osobowych, a także ciężarówek. 

Pierwsze auto DAFa zostało zaprezentowane oficjalnie dopiero w lutym 1958 roku. Zamówiono wtedy 4000 sztuk tego auta, a pierwsze z nich linię produkcyjną opuściły 23 marca. Dział zajmujący się samochodami osobowymi bardzo szybko trafił jednak w ręce szwedzkiego Volvo z racji na niską opłacalność jego działania. Od 1976 roku DAF skupił się już tylko i wyłącznie na autach użytkowych. 

Kolejnym ważnym wydarzeniem w historii DAFa było połączenie się z firmą Leyland Trucks w 1987 roku. Od wtedy firma ta trafiła na holenderską giełdę, gdzie jest notowana jako DAF NV. Auta ciężarowe i użytkowe były ponadto od wtedy sprzedawane w Wielkiej Brytanii pod nazwą Leyland DAF. W pozostałych miejscach pozostała sama nazwa DAF. 

Ciężarówki DAF są produkowane w trzech seriach. Pierwsza z nich jest przystosowana do transportu długodystansowego. Jest nią DAF XF. Do transportu średnio oraz długodystansowego służy z kolei DAF CF. Do transportu miejskiego oraz regionalnego służą z kolei pojazdy oznaczane jako DAF LF. Największe sukcesy osiąga DAF XF, który w różnych edycjach zdołał zdobyć wyróżnienie jakim jest tytuł Samochodu Ciężarowego Roku. Taka sztuka udała się jednak również DAFowi LF. 

DAF XF

DAF XF jest najbardziej reprezentatywnym pojazdem produkowanym przez holenderskiego producenta. Pierwszy samochód ciężarowy z tej serii powstał w 1998 roku. Otrzymał on oznaczenie 95XF i już na samym początku zdołał zdobyć prestiżowy tytuł Samochodu Ciężarowego Roku 1997. Ta generacja największej ciężarówki DAFa była produkowana od 1997 do 2002 roku. Wtedy zadebiutował DAF XF95. Nie powtórzył on sukcesu poprzednika, lecz i tak zajął niezłe drugie miejsce w tym samym plebiscycie, w którym przegrał jedynie z Iveco Stralis. Produkcja DAFa XF95 trwała od 2002 do 2006 roku. 

Kolejną ważną zmianą we flagowym modelu XF była jego trzecia generacja. Jej produkcja rozpoczęła się w 2006 roku i trwa do dziś. Debiut jej był bardzo udany, gdyż DAF XF105 w 2007 roku zwyciężył w plebiscycie na Samochód Ciężarowy Roku 2007. Pomogły w tym zmiany takie jak zmodernizowana kabina, a także nowe silniki Paccar MX o pojemności 12,9 litra. Mogły one spełniać normy Euro 4 lub Euro 5 i ich trwałość wyznaczono na nawet 1,6 miliona kilometrów. 

Najnowszy DAF XF pochodzi z 2013 roku. Jest nim DAF XF106 Euro 6. Zadebiutował on, by dostosować jednostki napędowe do norm Euro 6. Inne zmiany to lepsza kabina, w pełni LEDowe reflektory z przodu.

DAF LF

DAF LF to najmłodszy i najmniejszy z trzech głównych modeli tego producenta. Pochodzi on z 2001 roku i służy jako ciężarówka, bądź pojazd użytkowy, który sprawdza się w transporcie oraz użytkowaniu miastowym bądź regionalnym. Temu modelowi co ciekawe udało się wygrać prestiżowy tytuł Samochodu Ciężarowego Roku 2002. 

DAF CF

Spośród wszystkich trzech głównych serii oferowanych przez holenderskiego producenta DAF CF jest opcją pośrednią. Co ciekawe to właśnie ta seria jest najstarsza spośród serii XF, LF oraz CF, gdyż pierwszy raz pojawiła się ona w roku 1992. Produkowana jest do dziś i jej budowa odbywa się w Eindhoven w wypadku modeli z kierownicą po lewej stronie. Auta z kierownicą po prawej stronie są z kolei konstruowane przez Leyland Trucks. Samochód ten służy głównie do tras na średnich dystansach.