Nowy Fiat Doblo

Artykuł Nowy Fiat Doblo

Nowy Fiat Doblo

Fiat Doblo to samochód osobowo-dostawczy typu van produkowany przez włoską markę od 2000 roku. Od 2010 roku produkowana jest druga generacja modelu. Samochód został zbudowany na bazie płyty podłogowej modelu Palio Weekend. W 2006 roku dostawcza odmiana Doblo Cargo otrzymała tytuł International Van of the Year. Pomimo wprowadzenia w 2010 roku do produkcji drugiej generacji modelu, auto produkowane jest nadal w Turcji pod nazwą Doblo Classic.

Fiat dokonał dalszych zmian w Doblo Cargo w 2015 roku, by konkurować na rynku małych samochodów dostawczych. Najnowsze przeprojektowanie modelu Doblo Cargo daje mu zdecydowanie bardziej elegancki wygląd dzięki szerszej osłonie chłodnicy zakończonej zmienionymi reflektorami. Zderzak jest bardziej masywny niż był. Silniki Euro 6 dają zdecydowanie więcej dynamiki, a wersje Traction+ mają elektroniczny mechanizm różnicowy, który pomaga opanować pojazd w wielu trudnych sytuacjach. Modele Doblo Cargo Ecojet oferują pakiety, które dają oszczędności nawet o 15%. Wyposażenie to pakiety od EcoJet i SX aż Technico.

fiat doblo

Gama silników EU6 zaczyna się od 1,4-litrowego silnika benzynowego o mocy 95 KM. Do wyboru są również trzy silniki wysokoprężne MultiJet II o pojemności 1,3 litra(95 KM), 1,6-litrowy MultiJet II (105 KM) lub najmocniejszy 120 KM. Ten silnik o większej mocy zastępuje poprzedni 2,0-litrowy silnik. Fiat Doblo Cargo ma również jeden z najszerszych zakresów pojemności ładunkowej na rynku kompaktowych samochodów dostawczych. Dostępne są samochody dostawcze z krótkim i długim rozstawem osi, modele z niskim i wysokim dachem oraz warianty Combi z drugim rzędem siedzeń.

Opcja z silnikiem benzynowym o pojemności 1,4 litra jest podstawową wersją w gamie Doblo. Jednak zdecydowanie popularną jednostką jest MultiJet II common-rail. Dodatki EcoJet pozwalają na oszczędności paliwa i obejmują system Start and Stop, pakiet aerodynamiczny, opony o niskim oporze toczenia, olej o niskiej lepkości, inteligentny alternator i pompę oleju o zmiennej wydajności. Fiat Doblo 1.3 MultiJet II EcoJet jednym z najbardziej ekologicznych i oszczędnych samochodów dostawczych w swojej klasie

Rynek samochodów dostawczych w Polsce jak sprzedają się auta dostawcze w 2021 roku?

Wzrosty zakupu samochodów dostawczych do 3,5 tony przez firmy wyniósł na początku 2021 roku ponad 40%. Na tym rynku liderem jest Renault, za nim Fiat, a trzeci w rankingu Ford. Jeśli chodzi o modele to z niewielką przewagą wygrywa Renault Master, potem Iveco Daily, kolejno Peugeot Boxer. Do końca marca 2021 sprzedano ich łącznie 1340 sztuk, co stanowi na tą chwilę 35% wszystkich sprzedanych modeli samochodów dostawczych bezpośrednio firmom (niewliczane w to są zakupy dla osób fizycznych).

Auta dostawcze chętnie też kupują osoby fizyczne. Tutaj wzrost po pierwszym kwartale 2021 roku jest imponujący. Odnotowano ponad 90% wzrost zakupu pojazdów dostawczych przez osoby fizyczne. Liderem jest tutaj Renault, a związane jest to prawdopodobnie przez fakt, że producent posiada szeroką gamę pojazdów.

Oferowane przez Renault zabudowy specjalistyczne także zostały docenione na rynku. Analitycy celują, że takie uwarunkowania pozwoliły utrzymać pozycję lidera sprzedaży wśród aut dostawczych. Na pewno powodzeniem cieszą się nowe Renault Express Van i Renault Kangoo Van.

Rosnąca sprzedaż Forda może jednak zakłócić obecne podium wśród marek najchętniej kupowanych w segmencie aut dostawczych. Ford od pewnego czasu powiększa ilość sprzedanych pojazdów i wg. prognoz SAMAR może dojść do sytuacji, że obejmie prowadzenie. Zatem czy będzie nowy lider sprzedaży samochodów dostawczych jeszcze w tym roku?

Samochody dostawcze

Rozwój technologii powoduje, że dzisiaj samochody dostawcze nie odbiegają znacznie od aut osobowych pod względem funkcjonalności i wartości użytkowej. Mogą one osiągać znaczne prędkości a komfort podróży na dalekie odległości jest bardzo wysoki. Spalanie nie odbiega już tak bardzo od aut codziennego użytku.

Dzisiaj samochody dostawcze to nie tylko ładowność brana pod uwagę, ale także mobilność, ekonomia i wyposażenie dla komfortu pracy. Szeroki rynek modeli powoduje wiele dylematów przy wyborze, dlatego warto przemyśleć kwestię zakupu takiego pojazdu, a dokładnie to co powinien wnieść swoim zakupem, a co jest mniej istotne.

Auta dostawcze co wybrać dla firmy?

Przy wyborze w związku ze zróżnicowaniem tego rodzaju pojazdu oraz rodzajem działalności jaką prowadzi firma, konkretnie związanych z tym potrzeb wybór nie jest prosty. Wydaje się, że auta dostawcze to zabudowa i marka. Ale to nie wszystko. Owszem dla małego sklepu będzie to mały miejski dostawczak, ale już inny dla firmy budowlanej, czy kurierskiej. Większość branż wybierze auta dostawcze o ładowności do 3,5 t w związku z tym, że nie ma potrzeby uzyskania dodatkowych uprawnień, wystarczy prawo jazdy kategorii B.

Priorytetem większość firm przy wyborze pojazdu jest przestrzeń ładunkowa. Jeżeli nie pod względem ładowności, to ułożenia wnętrza, np. najmniej wystające nadkola, czy duże boczne drzwi, ogólna długość przestrzeni ładunkowej. Przykładowo dla firmy przeprowadzkowej lub budowlanej sprawdzą się pojazdy większe np. dłuższe niż 3,3 m długości. W przypadku małego lokalnego sklepiku korzystniejszy z kolei będzie kompaktowy rozmiar auta i dodatkowo wygodne, szerokie boczne drzwi odsuwane, czy dzielone tylne, a niepodnoszone.

Wiele firm wybiera nowoczesne rozwiązania technologiczne, które mogą wnieść oszczędności firmie. Dzisiaj samochody dostawcze oferują spory komfort jazdy a na drogach szybkiego ruchu nie odbiegają autom osobowym. Dlatego istotne jest, aby mimo mobilności oferowały oszczędność w spalaniu paliwa. Samochody dostawcze mogą pokonywać dziennie spore odległości, z prędkościami rzędu 130-140 km/h i przy braku ekonomii sporym kosztem byłoby paliwo.

Sposób finansowania zakupu jest istotny pod względem księgowym, chodzi tu o możliwość wliczania w koszty działalności odsetek od kredytu lub leasingu.

Analizy pokazują, że wielu przedsiębiorców nie wybiera samochodu ze względu na opinię marce. Dzisiaj zakup opiera się na wybraniu kilku modeli, a potem porównanie ich pod względem kosztów przeglądu, części zamiennych, ogólnych kosztów serwisowania pojazdu czy utracie wartości po określonym czasie eksploatacji.