Kupuj i sprzedawaj samochody dostawcze

Artykuł Kupuj i sprzedawaj samochody dostawcze

Samochody dostawcze stanowią nieodłączną część prawidłowego działania większości przedsiębiorstw. W momencie, w którym potrzebujemy przewieźć materiały wykończeniowe na budowę, jednym z najlepszych dostępnych rozwiązań może okazać się właśnie auto dostawcze. Jak prezentuje się rynek samochodów dostawczych w Polsce? Gdzie możemy je zakupić? Odpowiedzi na te oraz inne pytania, znajdują się poniżej.

Najpopularniejsze samochody dostawcze

Obecny rynek aut dostawczych jest przepełniony różnego rodzaju modelami, które oferują nam producenci, jednak tytuł lidera w roku 2020 posiada firma Renault. Zaraz za nim uplasował się Ford, a następnie Mercedes. Najczęściej kupowanym modelem pośród samochodów dostawczych okazał się Renault Master. Chociaż początek roku nie zapowiadał dobrych statystyk u większości firm, które oferują pojazdy dostawcze, okazuje się, że nie wszyscy producenci odnotowują spadki. Duży wzrost odnotowała m.in. Toyota. Nieco gorzej niestety wiodło się firmom takim jak: Hyundai, Dacia oraz Mitsubishi. Najpopularniejszymi modelami samochodów dostawczych w 2020 roku stały się następujące modele:
• pojazdem numer 1 w Polsce został Renault Master,
• zaraz za nim, na miejscu drugim znajduje się Mercedes Sprinter,
• na trzeciej pozycji uplasował się Fiat Ducato.
• Iveco Daily zajmuje czwarte miejsce,
• na piątej pozycji swoje miejsce znalazł Peugeot Boxer,
• w dalszej kolejności numer 6 zajął Ford Transit,
• miejsce siódme - Nowy Volkswagen Transporter,
• na 8 pozycji znajduje się Ford Transit Custom Nugget,
• Opel Movano zajmuje miejsce dziewiąte,
• samochodem dostawczym, zamykającym pierwszą dziesiątkę jest Crafter.
 

Rodzaje samochodów dostawczych

Wbrew pozorom nie wszystkie auta dostawcze są takie same. Większość osób kojarzy je z dużymi busami, jednak istnieją między nimi znaczące różnice. Samochody dostawcze możemy podzielić na: kontenery, plandeki, furgony i naczepy.

Kontenery stosuje się do transportu towarów zimnych oraz rzeczy niewielkich rozmiarów, do których możemy zaliczyć np. produkty spożywcze. Kontenery często charakteryzują się specjalną windą, która umieszczona jest z tyłu pojazdu. Ma to na celu swobodne wypakowywanie i opuszczanie towarów.

Plandeka, czyli inaczej płachta to sztywny materiał, który naciągnięty jest na stalową pakę auta. Można dzięki niej swobodnie otwierać strefę pakową pojazdu. Decydując się jednak na plandekę, musimy mieć na uwadze fakt, że musimy odpowiednio zabezpieczyć rzeczy, które przewozimy.

Furgony to inaczej busy transportowe, czyli pojazdy o zamkniętym nadwoziu. Tego rodzaju samochody dostawcze idealnie znajdują swoje zastosowanie w przewozie różnego rodzaju przesyłek kurierskich. Do pojazdów typu furgon możemy zaliczyć np. Peugeot Boxer. Cechami charakterystycznymi tego rodzaju pojazdu są rzeczy takie jak: sztywny dach i ściany, przesuwne drzwi boczne oraz uchylne, tylne drzwi.

Naczepy służą do transportu dużych gabarytów. Stosuje się je tam, gdzie podołać nie mogą kontenery i furgony. Naczep używa się w przypadku przewozu towarów na duże odległości, czyli np. za granicę kraju. Naczepa nie jest elementem, który porusza się samodzielnie, należy doczepić ją do kabiny kierowcy.
 

Gdzie mogę zakupić i sprzedać samochód dostawczy?

Posiadasz pojazd dostawczy i nie wiesz, gdzie możesz go sprzedać? Może jesteś osobą, która poszukuje tzw. dostawczaka? Na stronie internetowej samochody.pl/dostawcze w szybki i prosty sposób będziesz mógł kupić auto dostawcze, które Cię interesuje. Szeroka oferta pojazdów sprawi, że każdy znajdzie coś dla siebie. Portal ogłoszeniowy samochody.pl to także miejsce, w którym bez problemu będziesz mógł sprzedać swoje samochody dostawcze. Pamiętaj jednak o tym, aby ogłoszenie zawierało wszystkie potrzebne informacje i zdjęcia pojazdu. Działanie to może w znacznym stopniu pomóc Ci sprzedać pojazd.

Rynek samochodów dostawczych w Polsce jak sprzedają się auta dostawcze w 2021 roku?

Wzrosty zakupu samochodów dostawczych do 3,5 tony przez firmy wyniósł na początku 2021 roku ponad 40%. Na tym rynku liderem jest Renault, za nim Fiat, a trzeci w rankingu Ford. Jeśli chodzi o modele to z niewielką przewagą wygrywa Renault Master, potem Iveco Daily, kolejno Peugeot Boxer. Do końca marca 2021 sprzedano ich łącznie 1340 sztuk, co stanowi na tą chwilę 35% wszystkich sprzedanych modeli samochodów dostawczych bezpośrednio firmom (niewliczane w to są zakupy dla osób fizycznych).

Auta dostawcze chętnie też kupują osoby fizyczne. Tutaj wzrost po pierwszym kwartale 2021 roku jest imponujący. Odnotowano ponad 90% wzrost zakupu pojazdów dostawczych przez osoby fizyczne. Liderem jest tutaj Renault, a związane jest to prawdopodobnie przez fakt, że producent posiada szeroką gamę pojazdów.

Oferowane przez Renault zabudowy specjalistyczne także zostały docenione na rynku. Analitycy celują, że takie uwarunkowania pozwoliły utrzymać pozycję lidera sprzedaży wśród aut dostawczych. Na pewno powodzeniem cieszą się nowe Renault Express Van i Renault Kangoo Van.

Rosnąca sprzedaż Forda może jednak zakłócić obecne podium wśród marek najchętniej kupowanych w segmencie aut dostawczych. Ford od pewnego czasu powiększa ilość sprzedanych pojazdów i wg. prognoz SAMAR może dojść do sytuacji, że obejmie prowadzenie. Zatem czy będzie nowy lider sprzedaży samochodów dostawczych jeszcze w tym roku?

Samochody dostawcze

Rozwój technologii powoduje, że dzisiaj samochody dostawcze nie odbiegają znacznie od aut osobowych pod względem funkcjonalności i wartości użytkowej. Mogą one osiągać znaczne prędkości a komfort podróży na dalekie odległości jest bardzo wysoki. Spalanie nie odbiega już tak bardzo od aut codziennego użytku.

Dzisiaj samochody dostawcze to nie tylko ładowność brana pod uwagę, ale także mobilność, ekonomia i wyposażenie dla komfortu pracy. Szeroki rynek modeli powoduje wiele dylematów przy wyborze, dlatego warto przemyśleć kwestię zakupu takiego pojazdu, a dokładnie to co powinien wnieść swoim zakupem, a co jest mniej istotne.

Auta dostawcze co wybrać dla firmy?

Przy wyborze w związku ze zróżnicowaniem tego rodzaju pojazdu oraz rodzajem działalności jaką prowadzi firma, konkretnie związanych z tym potrzeb wybór nie jest prosty. Wydaje się, że auta dostawcze to zabudowa i marka. Ale to nie wszystko. Owszem dla małego sklepu będzie to mały miejski dostawczak, ale już inny dla firmy budowlanej, czy kurierskiej. Większość branż wybierze auta dostawcze o ładowności do 3,5 t w związku z tym, że nie ma potrzeby uzyskania dodatkowych uprawnień, wystarczy prawo jazdy kategorii B.

Priorytetem większość firm przy wyborze pojazdu jest przestrzeń ładunkowa. Jeżeli nie pod względem ładowności, to ułożenia wnętrza, np. najmniej wystające nadkola, czy duże boczne drzwi, ogólna długość przestrzeni ładunkowej. Przykładowo dla firmy przeprowadzkowej lub budowlanej sprawdzą się pojazdy większe np. dłuższe niż 3,3 m długości. W przypadku małego lokalnego sklepiku korzystniejszy z kolei będzie kompaktowy rozmiar auta i dodatkowo wygodne, szerokie boczne drzwi odsuwane, czy dzielone tylne, a niepodnoszone.

Wiele firm wybiera nowoczesne rozwiązania technologiczne, które mogą wnieść oszczędności firmie. Dzisiaj samochody dostawcze oferują spory komfort jazdy a na drogach szybkiego ruchu nie odbiegają autom osobowym. Dlatego istotne jest, aby mimo mobilności oferowały oszczędność w spalaniu paliwa. Samochody dostawcze mogą pokonywać dziennie spore odległości, z prędkościami rzędu 130-140 km/h i przy braku ekonomii sporym kosztem byłoby paliwo.

Sposób finansowania zakupu jest istotny pod względem księgowym, chodzi tu o możliwość wliczania w koszty działalności odsetek od kredytu lub leasingu.

Analizy pokazują, że wielu przedsiębiorców nie wybiera samochodu ze względu na opinię marce. Dzisiaj zakup opiera się na wybraniu kilku modeli, a potem porównanie ich pod względem kosztów przeglądu, części zamiennych, ogólnych kosztów serwisowania pojazdu czy utracie wartości po określonym czasie eksploatacji.