Jaki Bus dla firmy wybrać?

Artykuł Jaki Bus dla firmy wybrać?

Zależnie od profesji prowadzonej działalności, często stajemy przed pozornie prostym, lecz w gruncie rzeczy skomplikowanym tematem wyboru samochodu przewozowego. Wybór tego typu pojazdów na rynku jest przeogromny, więc powstaje tutaj trudne pytanie - jakie są najlepsze samochody dostawcze dla firmy? Jak się okazuje, marka motoryzacyjna Opel posiada w swojej ofercie bardzo interesujące i opłacalne propozycje.

Opel Combo E Najmniejszym z rodziny "dostawczaków" Opla, będzie model Combo. W wersji Cargo XL oferuje on maksymalną pojemność bagażnika wynoszącą 4400 litrów, a to naprawdę sporo biorąc pod uwagę wymiary tego modelu. Dodatkowym atutem jest ładowność wynosząca 1 tonę. W kwestii silników, najlepszym kompromisem pomiędzy mocą a zużyciem paliwa będzie 100-konny Diesel o pojemności 1.6. Na 100 km pali on średnio 4.3 litra oleju napędowego. Ceny modelu Combo w najbardziej ładownej wersji zaczynają się od około 73 tysięcy złotych.

Opel Movano IIIDo nieco większych potrzeb dobrą opcją okazuje się model Movano w wersji Furgon L2H2. Oferuje on ładowność 2254 kg, a przedział załadunkowy ma ponad 2,1 metra długości oraz prawie 1,9 metra wysokości. Pozwala on załadować maksymalnie 1415 kg. Najbardziej optymalnym silnikiem będzie jednostka 2.3 CDTI o mocy 146 koni mechanicznych, przy czym średnie spalanie wynosi zaledwie 6 litrów na 100km. Aktualnie można zakupić Movano za około 100 tysięcy złotych.

Szukając odpowiedniego auta dostawczego dla firmy warto zdać się na doświadczonych producentów. Samochody Opla są bardzo popularne w branży transportowej, a dodając do tego atrakcyjne ceny i mnogość wariantów uzależnionych od potrzeb klienta okazuje się, iż oferta tego producenta wydaje się naprawdę interesująca.

Rynek samochodów dostawczych w Polsce jak sprzedają się auta dostawcze w 2021 roku?

Wzrosty zakupu samochodów dostawczych do 3,5 tony przez firmy wyniósł na początku 2021 roku ponad 40%. Na tym rynku liderem jest Renault, za nim Fiat, a trzeci w rankingu Ford. Jeśli chodzi o modele to z niewielką przewagą wygrywa Renault Master, potem Iveco Daily, kolejno Peugeot Boxer. Do końca marca 2021 sprzedano ich łącznie 1340 sztuk, co stanowi na tą chwilę 35% wszystkich sprzedanych modeli samochodów dostawczych bezpośrednio firmom (niewliczane w to są zakupy dla osób fizycznych).

Auta dostawcze chętnie też kupują osoby fizyczne. Tutaj wzrost po pierwszym kwartale 2021 roku jest imponujący. Odnotowano ponad 90% wzrost zakupu pojazdów dostawczych przez osoby fizyczne. Liderem jest tutaj Renault, a związane jest to prawdopodobnie przez fakt, że producent posiada szeroką gamę pojazdów.

Oferowane przez Renault zabudowy specjalistyczne także zostały docenione na rynku. Analitycy celują, że takie uwarunkowania pozwoliły utrzymać pozycję lidera sprzedaży wśród aut dostawczych. Na pewno powodzeniem cieszą się nowe Renault Express Van i Renault Kangoo Van.

Rosnąca sprzedaż Forda może jednak zakłócić obecne podium wśród marek najchętniej kupowanych w segmencie aut dostawczych. Ford od pewnego czasu powiększa ilość sprzedanych pojazdów i wg. prognoz SAMAR może dojść do sytuacji, że obejmie prowadzenie. Zatem czy będzie nowy lider sprzedaży samochodów dostawczych jeszcze w tym roku?

Samochody dostawcze

Rozwój technologii powoduje, że dzisiaj samochody dostawcze nie odbiegają znacznie od aut osobowych pod względem funkcjonalności i wartości użytkowej. Mogą one osiągać znaczne prędkości a komfort podróży na dalekie odległości jest bardzo wysoki. Spalanie nie odbiega już tak bardzo od aut codziennego użytku.

Dzisiaj samochody dostawcze to nie tylko ładowność brana pod uwagę, ale także mobilność, ekonomia i wyposażenie dla komfortu pracy. Szeroki rynek modeli powoduje wiele dylematów przy wyborze, dlatego warto przemyśleć kwestię zakupu takiego pojazdu, a dokładnie to co powinien wnieść swoim zakupem, a co jest mniej istotne.

Auta dostawcze co wybrać dla firmy?

Przy wyborze w związku ze zróżnicowaniem tego rodzaju pojazdu oraz rodzajem działalności jaką prowadzi firma, konkretnie związanych z tym potrzeb wybór nie jest prosty. Wydaje się, że auta dostawcze to zabudowa i marka. Ale to nie wszystko. Owszem dla małego sklepu będzie to mały miejski dostawczak, ale już inny dla firmy budowlanej, czy kurierskiej. Większość branż wybierze auta dostawcze o ładowności do 3,5 t w związku z tym, że nie ma potrzeby uzyskania dodatkowych uprawnień, wystarczy prawo jazdy kategorii B.

Priorytetem większość firm przy wyborze pojazdu jest przestrzeń ładunkowa. Jeżeli nie pod względem ładowności, to ułożenia wnętrza, np. najmniej wystające nadkola, czy duże boczne drzwi, ogólna długość przestrzeni ładunkowej. Przykładowo dla firmy przeprowadzkowej lub budowlanej sprawdzą się pojazdy większe np. dłuższe niż 3,3 m długości. W przypadku małego lokalnego sklepiku korzystniejszy z kolei będzie kompaktowy rozmiar auta i dodatkowo wygodne, szerokie boczne drzwi odsuwane, czy dzielone tylne, a niepodnoszone.

Wiele firm wybiera nowoczesne rozwiązania technologiczne, które mogą wnieść oszczędności firmie. Dzisiaj samochody dostawcze oferują spory komfort jazdy a na drogach szybkiego ruchu nie odbiegają autom osobowym. Dlatego istotne jest, aby mimo mobilności oferowały oszczędność w spalaniu paliwa. Samochody dostawcze mogą pokonywać dziennie spore odległości, z prędkościami rzędu 130-140 km/h i przy braku ekonomii sporym kosztem byłoby paliwo.

Sposób finansowania zakupu jest istotny pod względem księgowym, chodzi tu o możliwość wliczania w koszty działalności odsetek od kredytu lub leasingu.

Analizy pokazują, że wielu przedsiębiorców nie wybiera samochodu ze względu na opinię marce. Dzisiaj zakup opiera się na wybraniu kilku modeli, a potem porównanie ich pod względem kosztów przeglądu, części zamiennych, ogólnych kosztów serwisowania pojazdu czy utracie wartości po określonym czasie eksploatacji.